Čeští vědci se v Rusku podíleli na vzniku největšího teleskopu na severní polokouli

Čeští odbornici z Ústavu jaderného výzkumu (SÚJV), který se nachází v ruské Dubně, se v rámci odborného týmu podíleli na vývoji a výrobě teleskopu s označením Baikal-GVD.

Na ruském jezeře Bajkal byl 13. března spuštěn hloubkový neutrinový teleskop Baikal-GVD, který je největším zařízením tohoto charakteru používaným na severní polokouli. Baikal-GVD je teleskopem typu MegaScience a je určen pro vyhledávání zdrojů ultra vysokých energií. Je umístěn 3,5 km od břehu v hloubce 1300 metrů v jižní části jezera Bajkal. Zařízení je společným dílem vědců Institutu jaderného výzkumu ruské akademie věd a jejich zahraničních kolegů z Česka, Slovenska a Polska, kteří dlouhodobě v Dubně působí a aktivně se podíleli na realizaci nejen tohoto bezpochyby zajímavého a důležitého projektu.

Moskevská kancelář CzechTrade s touto vědeckou institucí a jejími partnery spolupracuje již řadu let, v průběhu kterých se podařilo některé laboratoře a zázemí pro vědce vybavit technologickým zařízením pocházejícím od českých výrobců a dodavatelů.

Zdroj: https://www.rbc.ru/rbcfreenews/604c2f389a794760a086db82
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rusko se sídlem v Moskvě.
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj
• Teritorium: Evropa | Rusko | Zahraničí