Zdroj: CzechTrade

Chemické znečištění je vysoké v západní Evropě, nízké v Rumunsku

Mapa chemických znečišťujících látek, které se v životním prostředí nerozkládají, ukazuje závažné znečištění v západní Evropě. Rumunsko je nejméně postiženou zemí EU tímto typem kontaminace.

Polyfluoralkylové látky (PFAS) představují skupinu 10 000 chemických sloučenin, které jsou v přírodním prostředí nezničitelné a k nim nepřilnavé. Používají se v široké škále spotřebních výrobků (včetně voděodolných oděvů, kosmetiky, elektroniky a obalů), ale po použití, pokud nejsou recyklovány, skončí ve vzduchu, vodě nebo v půdě.

Ilustrační fotografie

Studie provedená na základě šetření několika západoevropských publikací a nevládních organizací zdůraznila, že znečištění těmito látkami je ve východní Evropě mnohem nižší než ve Velké Británii, Francii, Německu a zejména v Belgii a Nizozemsku. Mapa doprovázející studii ukazuje, že Belgie má nejvyšší zaznamenané úrovně znečištění a látky PFAS byly nalezeny v podzemních vodách ve vysokých koncentracích.

Například lidem žijícím v okruhu 15 kilometrů kolem továrny, kde byla zjištěna vysoká koncentrace těchto látek, bylo doporučeno, aby nekonzumovali žádnou zeleninu nebo dokonce živočišné produkty (jako jsou slepičí vejce) produkované v této oblasti.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Stejná mapa naznačuje, že Rumunsko je nejméně postiženou zemí v EU tímto druhem znečištění. Několik míst znečištění PFA bylo zjištěno také v Rumunsku, v oblasti Galati, v Mehedinți (Porțile de Fier II), v župě Sibiu (u vstupu do údolí Olt) a na severu župy Argeș. 

Studie také ukazuje, že zdroje pitné vody mohou být kontaminovány PFAS, ale vodárenské společnosti tvrdí, že chemikálie nakonec nedosáhnou kohoutku, protože voda je upravena tak, aby se látky zředily nebo odstranily. Dva typy PFAS byly spojeny s různými onemocněními, jako je rakovina ledvin, onemocnění štítné žlázy a vysoký cholesterol.

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko. 
Zdroj: Romania Insider

• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí