Zmíněný důl patří chilské těžební společnosti Antofagasta Minerals a s nově navýšenou kapacitou by se z pohledu roční produkce zařadil mezi nejvýznamnější doly v zemi. Tato pozice by mu měla být zaručena na následujících nejméně 10 let a jeho roční produkce by byla navýšena o téměř 140 tisíc tun.
Představenstvo společnosti vydá konečné rozhodnutí v letošním roce. Důl je nyní kromě růstu nákladů, s nímž se musí potýkat všechny provozy, poznamenán také nižší průměrnou výnosností těžby, která by se však v příštím roce již měla normalizovat.
Činitelé musí vzít v úvahu nejen celkové náklady na investici, ale také dopad potenciálního rozšíření produkce na životní prostředí. Společnost Antofagasta Minerals se totiž zavázala k dosažení uhlíkové neutrality svých provozů do roku 2050 v souladu s mezinárodními závazky chilské vlády. Důkazem je také např. elektrifikace flotily dolu Centinela, která je s 60 vozidly největší v zemi. Společnost již do elektrifikace investovala 15 milionů dolarů a Antofagasta Minerals plánuje pokračovat s ní také v dalších dolech.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Investiční optimismus odvětví může pramenit z nedávného rozhodnutí Kongresu Chile, který schválil režim platby daní z příjmu těžebních společností ve formě tzv. royalty. Přestože celkové daňové zatížení těžby nově dosáhne až 44,7 % (pro doly s produkcí přesahující 80 tisíc tun ročně až 46,5 %), bylo ukončeno dlouhé období nejistoty, kdy bylo o nové výši daně vyjednáváno.
V součtu tak sice budou těžební společnosti platit o něco výše, než např. v Austrálii nebo Peru, vláda však chce konkurenceschopnost kompenzovat zrychlením vydávání povolení k těžbě a dalšími výhodami. Nově by také měly být příjmy z daní redistribuovány více decentralizovaně, do rozpočtů jednotlivých okresů.
Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v těžebním průmyslu a příbuzných oborech.