Chile investuje do zeleného vodíku jako paliva budoucnosti

Státní Korporace na podporu produkce (CORFO) podepsala dohodu s prvními třemi soukromými společnostmi o spolufinancování výstavby závodů na výrobu zeleného vodíku v Chile.

Z původních 12 návrhů bylo ve výběrovém řízení Corfem vybráno šest projektů, přičemž se třemi z nich už byly podepsány konkrétní smlouvy o finanční podpoře na výstavbě průmyslových závodů na výrobu zeleného vodíku.

Ilustrační fotografie

Jmenovitě se jedná o společnost Air Liquide, která plánuje vyprodukovat ročně 60 tisíc tun e-metanolu z obnovitelné energie, zeleného vodíku a CO2 zachyceného z pevných zdrojů. Nainstalované elektrolyzéry by měly mít celkový výkon 80 MW a CORFO přispěje částkou téměř 12 milionů dolarů.

Druhou společností je GNL Quintero. Její elektrolyzéry ročně vyrobí až 430 tun zeleného vodíku a státní podpora by v tomto případě činila 5,5 milionu dolarů. Třetí, poslední firmou je CAP (H2V CAP), která nainstaluje elektrolyzéry o kapacitě 12 MW na výrobu 1550 tun zeleného vodíku.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Podle zástupců Corfa je zelený vodík klíčovým prvkem pro dosažení uhlíkové neutrality Chile do roku 2050 a ke zmírnění dopadů průmyslu na životní prostředí. Samotná korporace se chce zasadit o prosazení nové státní průmyslové politiky, která by se soustředila právě na tento zdroj energie.

Celkem se nyní CORFO bude podílet 50 miliony dolarů, které by měly být určeny především na nákup elektrolyzérů o celkovém výkonu 388 MW, což odpovídá současné celosvětové kapacitě. O příspěvek se mohly ucházet projekty s celkovou kapacitou větší než 10 MW, které by byly uvedeny do provozu nejpozději do konce roku 2025.

Další tři projekty, o nichž se nyní v Corfu jedná, jsou HyEx-Producción Hidrógeno Verde (spadající pod společnost Engie), HyPro Aconcagua (Linde GmbH) a Proyecto Eólica Faro del Sur (Enel Green Power Chile).

Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v oblasti rozvoje technologie zeleného vodíku a energetiky obecně.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí