Zdroj: CzechTrade

Chile je regionálním lídrem v projektech na výrobu a využití zeleného vodíku

Chile se stalo první latinskoamerickou zemí vyrábějící toto syntetické palivo poté, co společnost HIF otevřela na konci roku 2022 na jihu země svůj závod.

K produkci zeleného vodíku Chile předurčují především přírodní podmínky, a to konkrétně vysoká úroveň solární radiace na severu a silné větry na jihu. Uvědomuje si to také vláda, pro niž jsou obnovitelné zdroje jedním z hlavních bodů programového prohlášení a důležitost dává také projektům souvisejícím se zeleným vodíkem.

Ilustrační fotografie

Vláda si stanovila za cíl do roku 2030 dosáhnout kapacity 5 GW u elektrolyzérů, jež zelený vodík vyrábějí, a zároveň snížit tržní cenu tohoto paliva na 1,50 dolarů za kilogram. Podle odhadů by do roku 2040 mohlo být v zemi ročně vyráběno tímto způsobem mezi 2 a 4 megatunami vodíku, což by nejen plně uspokojilo domácí poptávku, ale také tvořilo důležitou položku exportu.

Zmíněné plány jsou v souladu s vizí Chile být do roku 2050 uhlíkově neutrální, přičemž hlavním adresátem je v této problematice těžební průmysl. Ten sám spotřebuje přibližně třetinu vyrobené elektrické energie a 20 % zásob nafty a podíl neustále narůstá, je tedy zdaleka největším znečišťovatelem ovzduší v Chile. Pokud by veškerá doprava s tímto sektorem byla poháněna zeleným vodíkem, emise CO2 těžby by klesly o 30 až 40 %.

Kávová velmoc Kolumbie sama dováží stále víc zrn ze zahraničí

Do doby, než klesne cena tohoto produktu ze současných zhruba 5 dolarů za kilogram a stane se tak konkurenceschopný ve vývozu, je velký potenciál zeleného vodíku například ve výrobě průmyslových hnojiv. Vodík by byl dalšími chemickými procesy transformován na čpavek, z něhož by poté byla vyráběna právě hnojiva.

Jedná se o aktuální téma, neboť Latinská Amerika z důvodu narušení dodavatelských řetězců trpí nedostatkem hnojiv a lokální produkce by tak pomohla situaci vyřešit.

Pokud se potenciálním investorům jeví tato informace přínosná a mají zájem o rozvíjení obchodních aktivit v tomto oboru v zemi, zahraniční kancelář CzechTrade Chile pořádá v květnu 2023 odborný seminář zaměřený právě na možnosti využití zeleného vodíku. V případě zájmu se proto neváhejte obrátit přímo na naši kancelář.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile. 
Zdroj: BNamericas

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí