Severní regiony Chile jsou charakteristické nejen rekordně nízkými ročními úhrny srážek, ale také pro jedny z nejvyšších hodnot UV záření na světě. Přírodní podmínky jsou tak vhodné pro výrobu elektrické energie prostřednictvím fotovoltaických elektráren. Jejich budouvání podporuje i vláda, jejíž prioritou je dosáhnout již v roce 2050 uhlíkové neutrality.
Největším odběratelem elektřiny na severu Chile je přirozeně těžební průmysl, ani jeho spotřeba však nedokázala zabránit neustále narůstajícímu přebytku energie vznikající v této části země. V roce 2022 se jednalo o nevyužitých 1471 GWh, což byl trojnásobek ve srovnání s rokem předcházejícím.
ExportMag.cz: Olpran zkouší prorazit v Chile, z nějž roste ráj cyklistů
Největší výzvou pro Chile tak není samotná výroba energie z obnovitelných zdrojů, ale její přenos v rámci země pomocí odpovídající infrastruktury. Největší poptávka po elektřině přirozeně vzniká v Metropolitním regionu Santiago, kde žije přibližně 40 % populace a působí většina průmyslu. Řešením má být právě přenosová soustava Kimal-Lo Aguirre, jejíž výstavba by měla začít již v roce 2025 a být dokončena v roce 2029. Kapacita přenosu bude až 3 GW a délka vedení téměř 1500 kilometrů.
Objednatelem projektu je chilská vláda. Nejlepší nabídku na výstavbu předložilo konsorcium firem Yallique, které sestává z 11 společností, přičemž nejvýznamnější z nich jsou Transelec, ISA InterChile, Chile HVDC Transmission a China Southern Power Grid International. S kladným výsledkem již byl posouzen dopad projektu na životní prostředí a nyní jsou zpracovávány námitky od obcí k umístění vedení. Investice převyšuje dvě miliardy dolarů a jedná se o největší projekt v historii Chile.
Zahraniční kancelář CzechTrade Chile aktivně pomáhá českým subjektům při vstupu na místní trh. Pokud působíte v oblasti energetiky a máte zájem nabídnout své inovativní výrobky a služby chilské protistraně, neváhejte se na kancelář obrátit.