Chile recykluje pouhých 12,5 % odpadu. Do 5 let chce využívat 30 %

Nakládání s odpadem je pro Chile stejně jako pro ostatní země v regionu dlouhodobý problém. Společenská diskuze o tématu nabírá na intenzitě.

Podle nejnovějších průzkumů chilského Ministerstva pro životní prostředí je v zemi recyklováno pouze 12,5 % z celkového vytvořeného odpadu. V některých kategoriích je to však ještě méně. Například použité elektrospotřebiče je to jen 3,4 %.

Ilustrační fotografie

V květnu 2016 vláda proto přijala Zákon o recyklaci (Ley de Reciclaje) a Zákon o rozšířené odpovědnosti výrobce (REP), a to v souladu se standardy OECD. Situace se však zlepšuje jen pomalu, neboť zákon původně počítal s 30% úrovní recyklace do pěti let od jeho zavedení a postupně se mělo dosáhnout 60 %.

Postupně dochází k otvírání nových sběrných míst pro recyklovaný odpad (tzv. Puntos Verdes) pro domácnosti, výrobci jsou poté povinni třídit odpad do následujících kategorií: oleje, elektrospotřebiče, baterie, obaly a pneumatiky (ze 17 milionů tun ročně vytvořeného odpadu jsou firmy zodpovědné za 10 milionů).

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Ministerstvo pro životní prostředí v souvislosti se zvýšením povědomí o recyklaci a zlepšením jejího stavu spustilo několik kampaní, např. Chao Bolsas Plásticas (Sbohem plastové tašky), Chile Recicla (Chile recykluje) nebo Elijo Reciclar (Volím recyklaci). Více podrobností o aktuálních kampaních lze nalézt na stránkách ministerstva.

Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v oblasti ochrany životního prostředí a recyklaci odpadu.

Zdroj: Ministerio del Medio Ambiente
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí