Chile se probouzí z dlouhé karantény

Chilský trh a celková ekonomika se po dlouhé pauze způsobené celosvětovou pandemií covid-19 opět pomalu probouzí k životu. Některé ekonomické sektory přicházejí s novinkami, které jsou spojeny nejen s touto změnou, ale také s aktuální vnitřní politickou situací.

„Očekáváme, že chilský akciový trh v příštím roce vzroste o 16 %,“ uvedla makléřka Pamela Auszenker. Největší vliv na pohyby akcií bude mít dozajista nová vakcína na nemoc covid-19. Hlavními příčinami klesajícího chilského akciového trhu, který byl znatelný především v letech 2017-2018, byly podle Auszenkerové hlavně vztahy USA s Čínou, kde je chilský trh velmi aktivní.

Jednou ze složek ekonomiky, která se aktuálně po dlouhé karanténě probouzí, jsou také investice. Projekt posuzování vlivů na životní prostředí (SEA) po osmi měsících pandemie znovu aktivuje 90 % investic do životního prostředí. K listopadu 2020 je v enviromentální klasifikaci 571 projektů s celkovou investicí 42 130 milionů USD. Podle výkonného ředitele SEA počítá se získáním 99 % investic zpět do konce listopadu 2020. V březnu minulého roku začalo platit jedno z přechodových řešení nového daňového systému v Chile, a to možnost zaplatit náhradní daň za výběr zdrojů z nahromaděného Fondu daňových služeb (Isfut).

Tento účetní záznam zohledňuje výdělky, které si daňoví poplatníci dosud nevybrali. Podle dostupných údajů tento mechanismus za osm měsíců v provozu nashromáždil pro ministerstvo od 472 daňových poplatníků téměř 550 milionů USD. To je o mnoho více, než původně předpokládalo Ředitelství pro rozpočet (Dipres). Přes 89 % z těchto příjmů pochází od velkých daňových poplatníků následovaných středními společnostmi, mikro a malými společnostmi. Systém se bude nadále rozvíjet a je připravován také akční plán pro jeho rozvoj.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile. 
Zdroj: Diario Financiero

Pravidelné novinky e-mailem