Chile se stane domovem největšího vesmírného teleskopu na světě

Největší doposud zkonstruovaný teleskop na pozorování vesmíru bude stát uprostřed chilské pouště. Rozhodla tak European Southern Observatory (ESO). Takzvaný Very Large Telescope (VLT) vznikne v oblasti zvané Cerro Armazones uprostřed pouště v chilském regionu Antofagasta.

Mezi místy pro stavbu teleskopu byly vedle Chile zvažovány také Španělsko, Maroko nebo Argentina. Díky geografickým a klimatickým podmínkám se nakonec ESO rozhodla stavbu uskutečnit na chilském území. Cerro Armazones vyhovovalo svou výškou (více než 3000 m n. m.), dobrou viditelností a ničím nerušenou pouštní tmou a také podnebím, které se vyznačuje minimem srážek, jelikož místo patří mezi nejsušší na zeměkouli. Megalomanská stavba zahrnuje několik zcela nových konstrukcí v tomto oboru.

Dalekohled bude vybaven inovativní technologií, pomocí které bude adaptivní optika schopna korigovat zkreslení v zemské atmosféře, takže dokáže vytvořit ostřejší snímky, než jsou aktuálně pořizovány v samotném vesmíru. Stavba velikosti katedrály tak bude jedinečným výtvorem v tomto oboru. Hlavní zrcadlo teleskopu bude mít průměrnou velikost 39,3 m a sekundární zrcadlo pak 4,2 m a terciální 3,75 m. O místě bylo rozhodnuto již v roce 2010, aktuálně se stavba nachází ve fázi budování základů a její dokončení je plánováno na rok 2024.

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile

Pravidelné novinky e-mailem