Chile staví závod na odsolování mořské vody. Získanou vodu využije důlní průmysl

Ředitel národní těžební společnosti CODELCO Máximo Pacheco informoval o rozhodnutí vystavět obří závod na odsolování mořské vody na severu Chile. Projekt za miliardu dolarů vyroste na severu Chile. Vyřešit má nedostatečný přísun vody pro důlní společnosti.

Odsolovací zařízení bude stát nedaleko města Tocopilla a bude zásobovat průmyslovou vodou největší doly v severní oblasti u Calamy: Chuquicamata, Radomiro Tomic a Ministro Hales.

Ilustrační fotografie

Projekt má mimo jiné pomoci Codelcu dosáhnout závazku o udržitelném rozvoji stanoveném pro rok 2030. Podle něj má být sníženo užívání kontinentální vody o 60 %.

Závod na reverzní osmózu mořské vody (technologie SWRO) bude stát jednu miliardu dolarů a postaví ho konsorcium společností Marubeni Corporation a Transelec.

Stavba má započít na konci tohoto roku a trvat bude přibližně 34 měsíců, životnost projektu je 28 let. Kromě samotného závodu na pevnině jsou v plánu také práce v moři při pobřeží a stavba 160 kilometrů dlouhého potrubí, které bude odsolenou vodu dopravovat k dolům. Během jediné sekundy by mělo být přepraveno až 1956 litrů vody, na cestě do její zásobárny bude překonáno převýšení 3000 metrů.

Společnosti byly vybrány formou veřejné zakázky. Závod je důležitý zejména ve vztahu ke klimatickým změnám a extrémnímu suchu, které Chile v poslední dekádě sužuje.

Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v oboru vodohospodářství.

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí