Zdroj: CzechTrade

Chile usiluje o vlastní těžbu kobaltu

Kanadská společnost Capstone Copper plánuje v horizontu 5 až 10 let investovat 3,5 miliardy dolarů do rozšíření těžby mědi, přičemž dvě miliardy půjdou na spuštění těžby kobaltu.

Společnost provozuje na severu Chile měděné doly Mantos Blancos a Mantoverde. Teď představila nový projekt v Santo Domingo, který má ročně produkovat 4700 tun čistého kobaltu.

Ilustrační fotografie

Capstone Copper by se tak stal první a jedinou společností dobývající tento kov v Chile, zároveň s takovým objemem by se tento důl umístil hned mezi desítku největších na světě a největší v regionu Severní a Jižní Ameriky.

V současnosti probíhá téměř veškerá světová těžba kobaltu v DR Kongo. Kobalt je zásadní při výrobě baterií do elektromobilů spolu s mědí a lithiem. Těžba v Chile by se také měla vyznačovat nižší nákladovostí. Celý projekt byl zástupci společnosti v říjnu přednesen Těžební komisi Senátu Chile. 

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

V uplynulých sedmi letech navíc Capstone Copper, který vznikl letos v březnu fúzí firem Mantos Copper a Capstone Mining, investoval téměř jednu miliardu dolarů na prodloužení životnosti jejich dolů na měď a na zvýšení ekologičnosti svých procesů. V těžbě je tak nyní využívána výhradně odsolovaná voda, kterou v rámci svých závazků dodávají i do okolních obcí, a do tří let by mělo 50 % využívané elektrické energie pocházet z obnovitelných zdrojů. 

Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v oblasti těžebního průmyslu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Diario Financiero

• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí