Chile vyrobilo první vlastní elektrobus

Start-up Reborn přetváří staré dieselové autobusy na zcela elektrické. V provozu jsou první funkční prototypy, které vozí zaměstnance společnosti Codelca.

Chilská společnost Reborn Electric Motors, jejíž dva zakladatelé byli loni pozvání na summit OSN COP26 do Glasgow jakožto zástupci Chile, má svoje sídlo v městě Rancagua jižně od Santiaga.

Ilustrační fotografie

Dle slov majitelů se zároveň jedná o prvního výrobce ryze elektrických autobusů v celém regionu Latinské Ameriky. Poté, co Reborn obdržel na svůj první model zvaný Queltehue oficiální homologaci od Ministerstva dopravy a telekomunikací pro běžný provoz, je v plánu každý rok vyrobit zhruba 200 elektrobusů.

Mezi prvního a největšího zájemce se řadí Codelco, které již nakoupilo 104 vozidel pro svůj důl El Teniente – největší podpovrchový důl na světě, který leží právě u Rancaguy a kde od minulého roku operuje již šest prototypů. Tam slouží především pro dopravu horníků v rámci samotného závodu k místům, kde dochází k těžbě mědi.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Každý autobus má kapacitu pro 24 pasažérů a ujede na jedno nabití až 200 kilometrů. Během výroby se nejedná jen o výměnu samotného pohonného ústrojí a přidání lithium-iontových baterií, ale také o vyztužení karoserie a šasi tak, aby odpovídalo bezpečnostním standardům.

Vozidla budou nabíjena prostřednictvím nabíječek splňujících evropské standardy CCS. Dále je přidáno vytápění, klimatizace i nabíječky USB. Oproti nákladům spojeným s importem elektrobusu zahraniční výroby obdobných parametrů je tak ušetřeno až 50 % finančních prostředků.

Dle slov ministra dopravy Juana Carlose Muñoze se jedná o důkaz toho, že Chile je soběstačné v dosažení udržitelné mobility a poukázal na to, že se jedná o významnou přidanou hodnotu produkce mědi a lithia. Jen zmíněných šest elektrobusů za 12 měsíců provozu znamenalo pro Codelco úsporu 120 000 kg emisí CO2.

Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým firmám, které mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v sektoru elektromobility i dopravy obecně.

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Doprava, logistika
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí