Zdroj: CzechTrade

Chilský start-up navrhl udržitelný způsob chovu ryb

Start-up Ocean Arks Tech přišel s řešením, které umožňuje udržitelný chov ryb, jako jsou lososi, mořské štiky či tuňáci na otevřeném moři. Pomáhá umělá inteligence i sítě s příměsí mědi.

Společnost, která byla založena roku 2017, nyní bude reprezentovat chilskou start-upovou scénu v mezinárodním akcelerátoru MassChallenge v americkém Bostonu na akci, která se uskuteční v říjnu. Pro reprezentaci byla vybrána v celostátní soutěži zástupci vládních organizací ProChile a Corfo. 

Ilustrační fotografie

Inovace, která získala patent už v roce 2018, nabízí oproti standardnímu způsobu chovu ryb u pobřeží především výhodu v podobě zamezení degradace mořského dna a také snížení nemocnosti a úmrtnosti ryb i potřeby užívání antibiotik.

Plánovaná kapacita produkce sádek je 4000-5000 metrických tun; navíc s nižšími náklady než u sádek pevninských, pobřežních i těch již existujících na otevřeném moři. Došlo by také k odlehčení náporu na pobřežní zóny, které jsou v mnoha oblastech průmyslem již přetížené. 

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Řešení od Ocean Arks Tech tak umožňuje přesunout veškerou chovnou činnost na otevřené moře, daleko od pevniny, a tím se vyhnout dopadům globálního oteplování, které snižují kvalitu vod a tím i výsledného produktu. Mezi nejvýznamnější doprovodné jevy degradace pobřežních vod mající vliv na sádky ryb patří červené přílivy a další formy bujení řas, růst teploty vody či snižování obsahu kyslíku v ní. 

Firma zamýšlejí poskytnout technologii, know-how a práva na užití licencí partnerům, kteří by nápad převedli do praxe a plovoucí sádky by postavili a provozovali. V alianci vystupuje s Coppernet Chile, která do projektu dodává sítě s příměsí mědi. Prvním jejich klientem je londýnská Ocean Sovereign, pilotní projekt by měl být uveden do provozu už v příštím roce. 

Kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o rozvíjení svých aktivit na chilském trhu.

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí