Chilští inženýři našli řešení pro včasnou detekci trhlin v sítích na chov lososů

Chov ryb v Chile je jednou z důležitých složek místní ekonomiky a jeho úspěšnost a efektivita jsou velmi důležité. Neustálým problémem zdejšího rybolovu jsou ale děravé sítě, které mají za následek únik mnohdy celého hejna ryb do volného moře. Inženýři a zakladatelé Grupo Ersil, Fredi Espinoza a Gonzalo Rojas navrhli, jak tento problém vyřešit s využitím nanočástic.

Rybářské sítě natažené na železných konstrukcích jsou schopny dosahovat velikosti až několika fotbalových hřišť a trhliny v nich mohou závažně ovlivnit výnosy z chovu lososů, kteří jsou jedním z největších vývozních artiklů Chile.

Grupo Elis přišlo s řešením, při kterém využívají nánočástice, které jsou implementovány do rybářských sítí. Tyto částice mají speciální optomagnetické vlastnosti. V případě poškození sítě lze snadno pomocí speciálních přístrojů identifikovat místo a rozsah poškození a dát ihned upozornění rybářům z chovných stanic. Ti jsou schopni následně snadněji nalézt poškozená místa a rychleji přejít k jejich opravě. Systém se aktuálně nachází ve fázi výzkumu, ale již nyní je zřejmé, že velmi účinně pomůže předcházet těmto problémům.

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chile

Pravidelné novinky e-mailem