China’s Greater Bay Area in 2020: Otevírání finančního průmyslu, posilování integrace

14. května 2020 čínská vláda vyhlásila regulace na podporu finančních reforem a otevírání tzv. Guangdong-Hongkong-Macao Greater Bay Area (GBA). Tato nová nařízení v GBA obsahují celkem 26 nových opatření, která mají za cíl uvolnění čínské kontroly na zahraniční směnu a úhrady v zahraniční měně, což by ve finále mělo podpořit přeshraniční toky kapitálu uvnitř GBA.

Nařízení podpoří více přeshraniční obchod mezi Hongkongem, Macaem a pevninskou Čínou, zároveň zoptimalizuje alokaci finančních zdrojů v regionu a zlepší jeho individuální efektivitu a kvalitu.
Ve výsledku budou nové obchodní příležitosti v sektorech jako pojišťovnictví, v obchodování s cennými papíry a správě majetku. Dále pak v sektorech jako fintech, blockchain, big data a umělá inteligence. Vláda chce propagovat využití nových technologií a obchodních modelů k podpoře těchto rozvíjejících se odvětví.
V současnosti je již tato Greater Bay Area (GBA) jedním z nejdůležitějších finančních hubů v celé Číně. Zahrnuje totiž Hongkong (mezinárodní finanční centrum) a Shenzhen (rychle se rozvíjející globální finanční centrum s Shenzhen Stock Exchange a sídlem světových technologických a fintech společností). Nicméně větší integrace této oblasti zůstává brzděna faktem, že celý tento region GBA používá tři různé měny (hongkongský dolar, makajský pataca a čínský juan) a je řízen vládami tří administrativních systémů.
Oblast GBA má ambiciózní národní plán k integraci dvou speciálních administrativních regionů Hongkong a Macao společně s devíti městy v provincii Guangdong (v Deltě Perlové řeky) – jmenovitě Guangzhou, Huizhou, Dongguan, Shenzhen, Jiangmen, Zhuhai, Zhongshan, Fosha a Zhaoqing. Celý region GBA čítá 71 milionů obyvatel a hodnota celé místní ekonomiky se odhaduje na 1,6 trilionu USD, což činí z této oblasti 13. největší samostatnou ekonomickou enitu na světě!
Základní myšlenka celého regionu GBA je usnadnit tok zboží, lidí a kapitálu.
Na základě těchto nových opatření dostane finanční sektor, který již hraje v regionu velkou roli, větší podporu, která bude spočívat v podpoře přeshraničních finančních služeb, transakcí a investic – u těchto činností dojde k uvolnění restrikcí, dojde k pilotním projektům v přehraničních procesech a zlepšení finanční infrastruktury. To povede k růstu regionální konektivity a zvýšení objemu přeshraničních transakcí I v dalších oborech jako je vyspělá hi-tech výroba, technologie a obchod.

Nová nařízení pak umožní regionu GBA konkurovat již zaběhlým klastrům měst jako např. San Francisco Bay Area a Tokyo Bay Area.
Zpracoval: kolektiv kanceláře CzechTrade v Šanghaji

Pravidelné novinky e-mailem