Chorvatsko hlásí úspěšnou turistickou sezónu 2021

I přes nižší počet turistů jsou příjmy z cestovního ruchu výborné.

Od začátku roku do konce srpna 2021 bylo oproti rekordnímu roku 2019 dosaženo 74 procent počtu přenocování a hodnota evidovaných tržeb v turistických činnostech dosáhla 79 procent. Tyto prozatímní výsledky cestovního ruchu od Daňové správy o evidovaných tržbách jsou dobrým ukazatelem o aktuálního stavu cestovního ruchu.

Podle evidenčního systému eVisitor do země přicestovalo 9,8 milionu turistů, kteří realizovali 61,3 milionu přenocování. Pokračuje trend prodlužování pobytu. Jen v srpnu 3,4 milionu turistů realizovalo 24,1 milionu přenocování, což je 87 respektive 92 procent oproti srovnávanému předkrizovému období ze srpna roku 2019.

V pohostinských a turistických činnostech byly evidovány tržby ve výši dvou miliard eur. V červenci a srpnu výše evidovaných tržeb byla dokonce o 9 procent vyšší než ve stejném období roku 2021.

V předpovědi na září a zbytek roku ministryně oznámila, že rezervace jsou dobré a že i nadále je poptávka zvýšená. Díky standardizovanému procesu cestování uvnitř EU, nezávisle na epidemiologické situaci v jednotlivých zemích, se do Chorvatska víceméně cestuje bez potíží a překážek.

„Chorvatsko bylo letos našimi hosty spatřováno jako destinace, kde se podnikla všechna opatření pro vytvoření předpokladů pro bezpečné prostředí,“ řekla ministryně. Pro snazší návrat turistů do svých domovů bylo v zemi zřízeno 350 testovacích míst se zvýhodněnou cenou testování pro turisty, kteří strávili v Chorvatsku více nocí. Současně bylo zahraničním návštěvníkům umožněno i očkování zdarma.

„Naší snahou je udržet si pověst země s nejlepší epidemiologickou situací ve Středozemí a proto se i nadále budeme zaměřovat na bezpečnost našich hostů,“ vzkazuje Brnjacová.

Zdroj: privredni.hr
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko.
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Cestovní ruch, volný čas | Služby
• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí