Chorvatsko investuje do roku 2030 do železnic 4,5 miliardy EUR

Většina investic bude spolufinancována z Fondů EU.

Chorvatské železnice (HŽ) oslavily 161. výročí zprovoznění první železniční trati v Chorvatsku Pragersko (Slovinsko) – Čakovec – Kotoriba – Nagykanizsa (Maďarsko). V této příležitosti se konala panelová diskuse o aktuálním stavu a budoucnosti železnice.

Ředitel odboru pro železniční infrastrukturu Ministerstva moře, dopravy a infrastruktury Milan Vuković oznámil, že chorvatská vláda schválila sektorovou politiku, která má posloužit jako základní dokument pro plánované reformy v železniční dopravě.

„Do roku 2030 plánujeme investovat až 33 miliard kun (4,5 miliard EUR), abychom celý železniční sektor dostali na uspokojivou úroveň.

Člen představenstva správce železniční infrastruktury (společnosti HŽ Infrastruktura) Darko Barišić ohlásil, že v několika příštích letech dojde k modernizaci tratí na severu Chorvatska a ke spojení města Čakovec se Záhřebem. Po investicích vlaky budou dosahovat rychlost 100 kilometrů na hodinu.

Předseda představenstva dopravce – společnosti HŽ Putnički prijevoz Željko Ukić oznámil, že se intenzivně pracuje na popularizaci železniční dopravy a ohlásil nákup nových vlaků.

„Do konce letošního roku nám bude dodáno 7 nových elektromotorových vlaků. V současností disponujeme pouze s 28 novými klimatizovanými soupravami a se starým vozovým parkem je velmi těžké vytvářet v dopravě konkurenční prostředí. Do konce roku 2023 nakoupíme celkem 33 nových elektromotorových vlaků a do konce roku 2024 i dalších 7 dieselelektrických,“ řekl Ukić.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko.
Zdroj: SEEbiz.eu
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Služby
• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí