Chorvatsko spustilo nový on-line systém pro zakládání firem

V prosinci 2019 spustilo chorvatské Ministerstvo hospodářství novou digitální on-line platformu START, která umožní založit si firmu v řádu několika dní z pohodlí vlastního domova nebo kanceláře. Její největší předností je to, že na jednom místě propojuje 9 chorvatských institucí a tím šetří žadateli čas i peníze. Od dubna 2020 bude možné aplikaci využít i ze strany zahraničních podnikatelů, tedy i českých.

V poslední zprávě Světové banky Doing Business 2020 se Chorvatsko umístilo až na 51. místě ze 190 zemí v hodnocení podmínek pro podnikání. Přesto, že se umístilo o 7 příček lépe než před rokem, stále zaostává za některými zeměmi regionu, např. za Srbskem (44. místo) nebo Černou Horou (50. místo). Domácí i zahraniční podnikatelé/investoři přitom dlouhodobě apelují na chorvatskou vládu, aby odstraňovala administrativní překážky rychlejším tempem.

Zavedení aplikace START je svým způsobem přelomovou událostí. Umožňuje podnikatelům založit si firmu tím, že vyplní jeden digitální formulář. Nemusejí již chodit na úřady a dohadovat se s úředníky na přepážkách. Celý proces je zjednodušen, zautomatizován a měl by trvat 3–5 dní. Velkým kladem je také to, že odpadnou náklady obvykle spojené s právní pomocí, protože začínající podnikatel již nemusí do detailu znát všechny zákony a postupy. O většinu se nyní postarají instituce, které jsou do STARTu zapojené. Kromě gestora, kterým je Ministerstvo hospodářství jsou v systému Ministerstvo financí (daňový úřad), Statistický úřad, banky, Ministerstvo spravedlnosti (soudy, soudní rejstříky), živnostenské úřady, správa sociálního pojištění (HZMO) a další.

V rámci STARTu může začínající podnikatel v rámci jedné žádosti zapsat společnost do soudního rejstříku a do rejstříku podnikatelských subjektů (Ústřední statistický úřad) a živnosti do živnostenského rejstříku. Nová firma je automaticky registrovaná u daňové správy, je založený firemní účet u vybrané banky, podnikatel je registrován v systému HZMO (sociální pojištění) a elektronicky jsou zaplaceny správní poplatky a složen základní kapitál firmy.

Zatím mohou tento systém využívat pouze chorvatští občané, ale ministerstvo plánuje od dubna 2020 rozšířit okruh osob i na cizince. Plánuje také do konce roku 2020 spustit doplňkovou on-line platformu STOP, která umožní jednoduchým způsobem ukončit činnost chorvatského podnikatelského subjektu.

Dodatečné informace včetně podrobného návodu jak službu využít lze získat na stránkách Ministerstva hospodářství.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Petr Kašička, ekonomický diplomat.

Pravidelné novinky e-mailem