Chorvatsko zavede od roku 2022 nový mýtný systém

Z chorvatských dálnic zmizí mýtné brány a závory. Zastavování na mýtných branách a platba mýtného hotovostí či ENC bude minulostí.

Na všech dálnicích bude od sezóny 2022 zavedena kombinace systému DSRC (Dedicated Short-Range Communications) s palubní jednotkou a systému pro automatické rozpoznávání a snímání SPZ (ALPR).

Ilustrační fotografie

Řidiči osobních aut a motocyklů si budou moct vybrat, zda v autě budou mít palubní jednotku (transpondér), která bezdrátovou technologií zaznamená jejich nájezd a výjezd z dálnice, nebo zda budou mýtné platit prostřednictvím systému pro rozpoznávání a snímání SPZ. Řidiči ostatních kategorií budou moct používat pouze systém DSRC.

Zahraniční řidiči jistě uvítají možnost nekupovat povinně palubní jednotky před příjezdem do Chorvatska, protože mýtné budou moct zaplatit prostřednictvím aplikace a zaregistrovanou kreditní kartou.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Uživatelé DSRC předplacený účet ve svém zařízení budou dobíjet kreditní kartou a po výjezdu s dálnice bude z účtu odečtena výše mýtného podle ujeté vzdálenosti. Uživatelům systému DSRC budou poskytovány slevy na mýtném.

Státní provozovatel dálniční sítě HAC se bude snažit získat pro realizaci tohoto projektu spolufinancování z Fondů EU. Chorvatsko očekává, že po zavedení nového systému už nebude docházet k zastavování plynulosti dopravy z důvodu placení mýta.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko.
Zdroj: Jutarnji.hr

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Doprava, logistika
• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí