Cíle Turecko-ruské obchodní spolupráce

Turecko a Rusko se rozhodly zvýšit objem bilaterálního obchodu novými iniciativami.

V pátek 26. července se ve středomořském letovisku Antalya konalo 16. zasedání Turkey-Russia Joint Economic Commission (JEC), které poskytlo platformu pro jednání o vyváženějším plánu rozšíření objemu bilaterálního obchodu mezi oběma zeměmi.

Turecká ministryně obchodu Ruhsar Pekcan ve svém projevu na schůzi JEC zdůraznila naléhavost rozšíření objemu bilaterálního obchodu na 100 miliard dolarů, což je cíl stanovený samotným prezidentem Recep Tayyipem Erdoğanem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vzájemný obchod tvořil v roce 2018 25,7 miliardy dolarů, což je snížení oproti roku 2012, kdy byl 33,3 miliardy dolarů.

Z celkového obratu dosahoval vývoz do Ruska za minulý rok pouhé 3,4 miliardy dolarů, zatímco dovoz 22,3 miliardy dolarů. Od ledna do května letošního roku byl kopírován vývoj, přičemž vývoz Turecka do Ruska činil 1,4 miliardy dolarů, zatímco jeho dovoz ze země 9 miliard dolarů, což ukazuje obrovskou nerovnováhu v bilaterálním obchodu.

Na letošním zasedání byly předneseny návrhy, které mají vést ke zlepšení vzájemného obchodu, jimiž jsou například zlepšení spolupráce v oblasti e-commerce a digitalizace, zřízení linky Ro-Ro nebo odstranění byrokratických a administrativních překážek. Jako jeden z předešlých úspěchů označil ruský ministr energetiky Alexander Novak zavedení karty Mir v Turecku, která v současné době dosáhla objemu 4 milionů TL nebo zrušení vízové povinnosti pro turecké občany, kteří mají služební (šedé) a zvláštní (zelené) pasy, jakož i pro řidiče provádějící mezinárodní logistické operace.

Blíže: https://www.dailysabah.com/economy/2019/07/27/turkey-russia-determined-to-raise-bilateral-trade-volume-with-new-initiatives.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Istanbul.

• Teritorium: Rusko | Turecko

Doporučujeme