Čína – aktuální téma i v Nizozemsku

Ekonomika vs. bezpečnost

„Nesmíme být naivní“, zní v těchto dnech téměř všemi kouty haagského Lange Poten, sídla dolní komory nizozemského parlamentu.
Debaty o rostoucím vlivu asijského giganta na evropskou ekonomiku posílily, především ve spojení se špionážní aférou okolo zaměstnanců společnosti ASML Holding (nizozemská společnost, aktuálně největší světový dodavatel fotolitografických systémů pro polovodičový průmysl) čínského původu, jež měli porušovat klauzuli o mlčenlivosti a vynášet interní informace ve prospěch společnosti Huawei, která měla hrát významnou roli při uvedení 5G vysokorychlostního internetu na nizozemský trh (např. nizozemský T-Mobile deklaroval spuštění 5G koncem roku 2019). Vysoký management společnosti Huawei se jakýmkoli nařčení samozřejmě brání.
Obavy, opírající se o únik informací a následné „čínské zcizení“ (?) dat a technologií pro zavedení 5G, se již zmocnili většiny politických (ne)vládních stran. Každopádně, politická korektnost nedovolila nikomu zmínit název největšího telekomunikačního giganta ze země rýže. Vládní CDA dokonce volá po vyloučení čínských společností z dodavatelských seznamů hardware a software, které mají být použity pro zavedení 5G sítě. Za účelem vyšetření bezpečnostních rizik byla Národním koordinační skupinou pro bezpečnost a potírání terorismu (Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid), která spolupracuje se třemi největšími nizozemskými telekomunikačními provozovateli  – KPN, T-Mobile a VodafoneZiggo – a která se má zabývat bezpečnostními riziky ohledně uvedení 5G sítě.
Jak už to ovšem bývá, celá situace je mnohem komplexnější – tato politická debata je především střetem mezi zkrocením čínského vlivu v Nizozemsku a státní bezpečností a prioritou ekonomických a geopolitických zájmů. „Bylo by příliš silným spojením říci, že je to zápas bez pravidel mezi dvěma stranami – ale je to aktuálně opravdu velmi náročné a komplikované téma“, zní z Haagu. „Strategie vůči Číně musí být postavena na více základech, než jsou 5G nebo Huawei. Vyloučit Huawei z příprav by znamenalo značné zpoždění v konstrukci 5G sítě“, zní ze stran Ministerstva pro ekonomické vztahy.
Nutno podotknout, že Čína je pro Nizozemsko 9. nejsilnější partner co do exportu zboží ($12,6 mld. – oproti prvnímu Německu za $111 mld., celkem €412 mld.), naopak v importu je Čína na 3. příčce ($50,6 mld., první Německo za $83,1 mld., celkem €360 mld.).
Jakkoli, nizozemská (a téměř i celoevropská) debata o přístupu k Číně má však další rozměr – asertivní přístup stran Donalda Trumpa. „USA pociťuje své politické i ekonomické oslabení. Čína je na vzestupu – to je zdroj veškerého napětí. USA bude tlačit na své evropské spojence, aby si vybrali strany“, říká expert na Čínu Ardi Brouwers. To vytváří tlak na Nizozemsko… „Samozřejmě musíme být oibjektivní. Ale obrátit se k Číně zády by bylo kontraproduktivní. Umožnilo by to Číně hrát silnou roli v evropském rozhodování – částečně se tak děje i s ohledem na budování Nové hedvábné stezky. Strach je špatný rádce.“

Zdroj: Financieele Dagblad, strana 20
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem