Čína bude v nadcházejících letech více regulovat svou ekonomiku

Čínská vláda zveřejnila 10ti bodový plán na přísnější regulace své ekonomiky.

Uváděné nové regulace se budou týkat oblastí jako je národní bezpečnost, technologie a monopoly. Tento plán přišel brzy poté, co čínská vláda začala více regulovat technologický a vzdělávací sektor.

Tento 10ti bodový plán, který má běžet do konce roku 2025, zmiňuje posílení práva v důležitých odvětvích jako je věda a technologické inovace, kultura a vzdělávání. Zároveň se bude čínská vláda více zaměřovat na existující monopoly a pravidla pro zahraniční investice. Přísnější regulace se dají očekávat rovněž v čínské digitální ekonomice včetně internetového finančnictví, umělé inteligence, velkých dat, cloudu, apod.

Akcie mnoha čínských společností zalistovaných na americké burze, ale i v Hongkongu a pevninské Číně, po vyhlášení tohoto plánu
výrazně oslabily. Čínská vláda již spustila anti-monopolní vyšetřování v některých největších technologických společnostech jako např. Alibaba, Tencent, ale i v největších místních online platformách jako např. Kuaishou, QQ, Taobao a Weibo. Na řadu nyní přicházejí i společnosti působící v online pojišťovnictví, bankovnictví, apod.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Šanghaji.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí