Čína chce mít do tří let 50 000 vozidel na vodík

Čína podpoří produkci zeleného vodíku, paliva s nulovými emisemi uhlíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie, aby dosáhla svého uhlíkového vrcholu a uhlíkové neutrality. 

Do roku 2025 Čína zavede relativně kompletní systém rozvoje vodíkového energetického průmyslu s výrazně zlepšenými inovačními schopnostmi a zvládnutými základními technologiemi a výrobními procesy. Bude vyrábět 100 000 až 200 000 tun zeleného vodíku ročně.

Ilustrační fotografie

Cílem je dosáhnout velkého pokroku ve výrobě, skladování a přepravě vodíku vyrobeného z čisté energie, zlepšit konkurenceschopnost trhu a vytvořit systém dodávek založený hlavně na vodíku jako vedlejším průmyslovém produktu a zeleném vodíku.

Do roku 2030 Čína hledá rozumné a uspořádané průmyslové uspořádání a široké využití výroby vodíku z obnovitelné energie, aby nabídla solidní podporu pro dosažení cíle uhlíkového maxima. Do roku 2035 výrazně vzroste podíl vodíku vyrobeného z obnovitelné energie na konečné spotřebě energie, což bude podle plánu hrát důležitou podpůrnou roli v transformaci země na zelenou energii.

Banky obdržely výzvu, aby nabízely přesné a diferencované finanční služby pro průmysl zeleného vodíku, průmyslové investice a fondy rizikového kapitálu jsou povzbuzovány k podpoře inovativních firem a kvalifikované firmy jsou podporovány, aby byly uvedeny na technologické startup platformy ChiNext a STAR ve stylu Nasdaq.

Národní komisí pro rozvoj a reformy také varovala před neuspořádanou konkurencí v tomto odvětví a vyzvala k racionálnímu uspořádání vodíkových projektů na základě zdrojů a tržní poptávky.

Vodík je sekundární zdroj energie, který obvykle vyžaduje primární energetický vstup, aby byl vyroben v průmyslovém měřítku. Globálně se vodík stal důležitou strategickou volbou pro velké rozvinuté ekonomiky, které se snaží urychlit svou energetickou transformaci a modernizaci. Čína je v současnosti největším producentem vodíku na světě s roční produkcí asi 33 milionů tun.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj)
Zdroj: CGTN

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Investice
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí