Čína dál podporuje rozvoj zón volného obchodu v regionech

Čína se bude snažit o lepší koordinaci mezi různými zónami volného obchodu, protože jejich užší spolupráce poskytne silný impuls pro další hospodářský rozvoj čínské i světové ekonomiky, uvedli v pondělí odborníci a vládní úředníci.

Pilotní zóna volného obchodu (FTZ) v Šanghaji se spojuje s pilotními zónami v provinciích Če-ťiang, An-chuej a Ťiang-su. Díky tomu by mělo dojít k integrovanému rozvoji regionu delty Dlouhé řeky.

„Plánujeme účinnou koordinaci institucionálních inovací, rozšíření funkcí a průmyslového rozvoje mezi čtyřmi zónami volného obchodu v oblasti delty řeky Jang-c’-ťiang. Lepší koordinace umožní zónám hrát klíčovou roli při provádění národních strategií pro koordinaci regionálního rozvoje,“ uvedla ke spojení ústřední vláda.

V září Čína přitom oznámila založení nové pilotní FTZ v provincii An-chuej a rozšíření stávajícího pilotního FTZ v Če-ťiangu spolu se dvěma novými pilotními FTZ v provinciích Peking a Chu-nan.

Tím vzrostl počet zón volného obchodu v Číně na 21. Zóny volného obchodu představují i pro české exportéry vítané ulehčení obchodu s Čínou, neboť mimo jiné umožňují vstup zboží do čínského celního prostoru až v momentě jeho prodeje zákazníkovi v Číně.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Čína se sídlem v Pekingu.
Zdroj: China Daily
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí