Čína jako první v Asii otevřela letiště jen pro nákladní dopravu

Čína investuje do rozvoje letecké infrastruktury. Otevírá nové velké nákladní letiště v provincii Chu-pej.

Letiště Huahu ve městě Ezhou, čtvrté výlučně nákladní letiště na světě a první v Asii, bylo uvedeno do provozu 17. července v provincii Chu-pej.

Ilustrační fotografie

Nové letiště je vybaveno nákladním terminálem o rozloze 23 000 metrů čtverečních, nákladním tranzitním centrem o rozloze téměř 700 000 metrů čtverečních, 124 parkovacími stáními pro letadla a dvěma ranvejemi. Očekává se, že zlepší dopravní efektivitu letecké nákladní dopravy a podpoří otevírání země.

Během 90 minut z letiště je zboží schopno dorazit do pěti hlavních městských uskupení v Číně, včetně městských uskupení v deltě Dlouhé řeky a městských uskupení v deltě Perlové řeky. Proto se očekává, že domácí zboží do těchto center dorazí za jeden den a mezinárodní zboží za dva dny.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Letiště v Ezhou a mezinárodní letiště ve Wuhan, které jsou od sebe vzdáleny méně než 100 kilometrů, vytvořily dvojitý dopravní uzel pro nákladní a osobní leteckou dopravu. Letiště Huahu letos postupně spustí nákladní linky do hlavních destinací v Číně, to je například do Pekingu, Šanghaje, Shenzhenu, Xiamenu, Chongqingu, Chengdu, Kunmingu, Qingdao nebo Ningbo.

Z letiště budou létat nákladní linky i do zahraničních destinací, jako jsou Frankfurt či Ósaka. Odhaduje se, že do roku 2025 bude mít nové letiště roční průchodnost kolem 2,45 milionu tun nákladu a pošty.

Čína v posledních letech mohutně investuje do rozvoje letecké infrastruktury v zemi. Příkladem může být například letiště Daxing na jihu Pekingu či právě letiště Huahu, která obě patří k významným dopravním uzlům. Rozvoj letecké infrastruktury v Číně přináší mnohé příležitosti pro české firmy z celé řady odvětví. Na letištích Daxing, Huahu i celé řadě dalších letišť v Číně je tak možné najít českou stopu.

Zpracoval tým pracovníků zahraničních kanceláří agentury CzechTrade v Číně (Peking).
Zdroj: CGTN

• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí