Zdroj: CzechTrade

Čína obnovuje pobídky v automotive, aby udržela boom v odvětví

Čína obnovila svou politickou podporu pro sektor vozidel na nové energie (NEV), což je vnímáno jako krok k další podpoře rychle rostoucího odvětví ekonomiky.

Dny před státním svátkem založení Čínské lidové republiky 1. října, který je obvykle považován za vrchol nákupní sezóny, Čína oznámila, že osvobození od daně pro NEV bude prodlouženo do konce roku 2023. Jde již o třetí prodloužení od doby, kdy země tuto politiku poprvé zavedla v roce 2014.

Ilustrační fotografie

Na základě prodejních cen běžných vozidel s novou energií na trhu odborníci odhadují, že politika pomůže kupujícím automobilů ušetřit asi 10 000 jüanů (1408 dolarů), zatímco politici očekávají, že výsledkem bude celostátní prominutí daní ve výši 100 miliard jüanů.

Takto příznivá politika dále podpoří tržní poptávku po NEV, což je sektor, který v posledních letech zaznamenal rychlý rozmach. Za prvních osm měsíců letošního roku se v Číně prodalo 3,86 milionu NEV, což představuje meziroční nárůst zhruba o 110 %. Globálně je Čína od roku 2015 sedm let v řadě na prvním místě z hlediska výroby a prodeje.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Boom v čínském sektoru NEV přišel, když druhá největší světová ekonomika zavedla řadu politických pobídek, aby urychlila rozvoj NEV. Čína považuje NEV za ústřední bod v transformaci svého automobilového průmyslu a zavádí politický rámec, který poskytuje pevnou oporu pro její rozvoj. Jedním z prvků plánu je vývojová směrnice pro odvětví NEV představená v roce 2020. Dokument uvádí pět hlavních úkolů pro vývoj do roku 2035. Jsou jimi zlepšování kapacity pro technologické inovace, budování průmyslových ekosystémů nového typu nebo zlepšování infrastruktury.

Údaje ukazují, že prodeje NEV v zemi ke konci května přesáhly 11,08 milionu vozidel, ve srovnání s pouhými 20 000 vozidel na konci roku 2012. Čína se tak během posledních let stala velmocí ve výrobě NEV. 

Rozvoj výroby NEV v Číně s sebou nese i příležitosti pro české firmy z oblastí automotive či dalších odvětví pokročilého strojírenství. 

Zpracoval tým pracovníků zahraničních kanceláří agentury CzechTrade v Číně (Peking).
Zdroj: CGTN

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí