Zdroj: CzechTrade

Čína ruší registraci pro provozovatele zahraničního obchodu a zjednodušuje dovozní a vývozní postupy

Čína upravila zákon o zahraničním obchodu, aby zjednodušila registrační postupy pro subjekty zahraničního obchodu.

Od nynějška se společnosti a jednotlivci již nebudou muset registrovat a podávat u místních obchodních úřadů a automaticky získají právo na dovoz a vývoz produktů do a z Číny. Dne 30. prosince 2022 schválil Národní lidový kongres (NPC) novelu čínského zákona o zahraničním obchodu, která podle oznámení čínského ministerstva obchodu (MOFCOM) zrušila požadavek na určité postupy pro podávání a registraci pro provozovatele zahraničního obchodu.

Ilustrační fotografie

Podle MOFCOM od 30. prosince 2022 přestaly místní obchodní úřady vyřizovat registraci provozovatelů zahraničního obchodu. To znamená, že společnosti žádající o dovozní a vývozní licence, osvědčení o registraci smluv o dovozu a vývozu technologií, kvóty, státní živnostenské kvalifikace a další relevantní osvědčení a kvalifikace již nebudou muset poskytovat podací a registrační materiály provozovatele zahraničního obchodu.

Jde o významnou reformu řízení zahraničního obchodu a je to důležitý krok k podpoře liberalizace a usnadnění obchodu. Pomůže také dále optimalizovat podnikatelské prostředí, využít růstový potenciál zahraničního obchodu a podpořit kvalitní rozvoj obchodu a další otevírání Číny okolnímu světu. 

Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska slaví 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Zrušení registračních požadavků pro provozovatele zahraničního obchodu znamená významný krok pro zefektivnění obchodu s Čínou. Tento krok je také v souladu s ekonomickými cíli Číny pro rok 2023, které jsou silně zaměřeny na návrat k vysoké úrovni růstu před pandemií covidu-19.

Zahraniční obchod, a zejména export, je neuvěřitelně důležitou součástí čínské ekonomiky. Přestože zahraniční obchod zůstal v roce 2022 relativně silný, zaznamenal zpomalení z vysoké úrovně růstu v roce 2021. Stimulace zahraničního obchodu je proto důležitým aspektem dosažení čínských ekonomických cílů v roce 2023.

Čína nedávno zrušila většinu svých omezení týkající se pandemie covidu-19, včetně omezení domácího pohybu a omezení mezinárodního cestování. Spolu s odstraněním registračních procedur tato změna výrazně zlepší podnikatelské prostředí pro zahraniční obchodní subjekty a zahraničním společnostem zabývajícím se dovozem a vývozem výrazně usnadní získávání produktů, setkávání s obchodními partnery a dodavateli a zabezpečení dodavatelských řetězců. 

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj)
Zdroj: Dezan Shira & Associates

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí