Čína si pro rok 2022 stanovila cíl růstu HDP na 5,5 %

Dalšími cíli jsou vytvořit více než 11 milionů nových pracovních míst ve městech, udržet míru nezaměstnanosti ve městech na úrovni maximálně 5,5 procenta, udržet růst CPI (hlavního měřítka inflace) kolem tří procent. Země se také zaměří na další zlepšení životního prostředí a bude pokračovat ve snižování vypouštění hlavních znečišťujících látek.

Čína ve svém nejnovějším 14. pětiletém plánu pro rozvoj země (2021-2025), jehož cílem je soběstačnost ve vědě a technice, se zavazuje prosazovat inovace jako ústřední prvek svého úsilí o modernizaci. Čína zvýší krytí daňových odpočtů pro malé a střední vědecké podniky ze 75 procent na 100 procent a poskytne daňové úlevy podnikům, které investují do základního výzkumu.

Ilustrační fotografie

Země také zavede desetiletý akční plán základního výzkumu, aby zajistila stabilní podporu vědeckých a technologických inovací v dlouhodobém horizontu. Premiér znovu potvrdil odhodlání Číny pokročit v otevírání světu se a slíbil, že země bude usilovat o otevírání vyšších standardů a podporovat stabilní růst zahraničního obchodu a investic. Čína podpoří podniky se zahraničními investicemi, aby se přesunuly do širší škály sektorů, a bude podporovat více zahraničních investic do střední a špičkové výroby, výzkumu a vývoje a moderních služeb, jakož i ve středních, západních a severovýchodních regionech, řekl.

Čína si rovněž stanovila cíle dosáhnout maximálních emisí uhlíku do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060 a představila řadu politik, které tyto cíle usnadní.

 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj).
Zdroj: CGTN

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí