Čína v hledáčku zahraničních investorů

Čína v roce 2020 patří mezi nejoblíbenější destinace pro zahraniční kapitál.

V posledních měsících dochází k výraznému nárůstu příchozího zahraničního kapitálu do Číny. Nejedná se o trend související pouze s epidemií covid-19, nejvyšší sumy proinvestovaného zahraničního kapitálu na fúze a akvizice (M&A) za celou dekádu Čína zaznamenává doposud po celý rok 2020.

Jedná se o důsledek několika faktorů. V prvé řadě je dle analytiků současná situace důsledkem postupného rozšíření odvětví, kam mohou zahraniční investoři investovat a provozovat svůj byznys (tzv. pozitivní seznam). Na seznamu zcela uzavřených odvětví nyní v Číně zůstávají především strategická odvětví a odvětví související s vojenským komplexem.

Ruku v ruce s rozšířením povoleným odvětví jde i snížení omezení pro fungování zahraničních firem (tzv. WOFE) na čínském trhu. Čínští představitelé navíc opakovaně vyjádřili podporu pokračujícímu otevírání zahraničnímu kapitálu, což posiluje důvěru zahraničních investorů včetně těch, kteří plánují dlouhodobé působení na čínském trhu.

Důsledkem působení těchto faktorů, navzdory nejistotám ohledně pandemie i geopolitickým třenicím mezi USA a Čínou, došlo jen za květen 2020 k meziročnímu nárůstu zahraničních investic o 7,5 procenta. Celkem zahraniční investice do Číny dosáhly jen za květen téměř 10 miliard USD.

Dle dalších informací zahraniční investoři sází na rychlou obnovu čínské ekonomiky po epidemii. Dále je pro zahraniční investory atraktivní čínský spotřebitelský trh, sázejí na jeho další posilování. Posilování čínského spotřebitelského trhu představuje příležitost i pro mnoho českých velkých, ale i malých a středních podniků.  

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Peking.

Pravidelné novinky e-mailem