Čína vybuduje novou astronomickou observatoř

Nová astronomická observatoř v Číně přináší příležitosti pro vědu i byznys.

Čínská národní astronomická observatoř (NAOC) ve středu odhalila podrobnosti o projektu astronomické observatoře světových parametrů na čchingchajsko-tibetské náhorní plošině. optické astronomie.

Místo ležící v nadmořské výšce 4 200–4 500 metrů se nachází na vrcholu poblíž města jménem Lenghu neboli „Studené jezero“ v severozápadní čínské provincii Qinghai.

Podle profesora Deng Licaie, vedoucího týmu optických a infračervených teleskopů, jsou podmínky optického pozorování na místě Lenghu podobné podmínkám špičkových observatoří na západní polokouli.

Na místě je extrémně suché klima, kdy 70 procent nocí v roce má jasné fotometrické podmínky s minimální teplotní fluktuací, což naznačuje velmi stabilní povrchový vzduch.

Deng a jeho tým začali s výběrem místa v roce 2017. S pomocí místní vlády dokončili počáteční výstavbu infrastruktury na potenciálním místě ve výšce 4 200 metrů na hoře Saishiteng poblíž města Lenghu.

V oznámení dále tým uvedl, že místo zaujímá jedinečnou geografickou polohu na východní polokouli a překlenuje obrovskou propast mezi observatořemi Mauna Kea, Atacama a Kanárskými ostrovy. Podle týmu to vytvoří dokonalou síť vysoce kvalitních observatoří připravených na velké vědecké objevy ve vesmíru.

To může zahrnovat hledání známek života na exoplanetách, elektromangenitcké projevy gravitačních vln a mnoho dalšího.

Čína vydává na výzkum vývoj kolem 2,5 procenta HDP, což je řadí stejně jako Českou republiku ke světovým premiantům. Výstavba vědecké infrastruktury s sebou nese i příležitosti pro české firmy.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Peking.
Zdroj: https://news.cgtn.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí