Čína začíná pociťovat nedostatek pracovní síly

Mnoho lidí hledá práci, která nabízí větší flexibilitu, jako např. rozvážka jídla a kurýrní služby.

Čína se nachází v situaci, kdy jí začíná docházet pracovní síla, což negativně působí na místní výrobní sektor. Zatímco podobné problémy s nedostatkem pracovní síly řeší většina zemí, kde se dělníci nechtějí vracet do práce kvůli obavám z Covidu-19 a kvůli změně přístupu k práci, v Číně se tomu děje v rámci dlouhodobého trendu. Tato země se totiž stala obětí vlastního úspěchu: stárnoucí populace a růst vzdělané pracovní síly zapříčiňuje sklon ke kancelářské práci v rychle rostoucím sektoru služeb. Mnoho lidí hledá práci, která nabízí větší flexibilitu, jako např. rozvážka jídla a kurýrní služby.

pcruciatti / Shutterstock.com

Dále pak dělníci z venkova, kteří se dříve stěhovali do velkých měst, aby zde našli práci, nyní zůstávají blíže k jejich domovu. Všechny tyto faktory vedou k poklesu dělníků v továrnách a jedná se o dilema nejen pro vládu, ale především pro majitele firem. Tento trend vede dále k požadavkům na zvýšení úrovně automatizace a zvýšení věku pro odchod do důchodu, který je oproti jiným rozvinutým zemím stále velmi nízký: 55 let u žen a 60 let u mužů.

Se zvyšujícími se mzdovými náklady a změnou skladby pracovní síly se některé čínské firmy byly nuceny zaměřit na nejrůznější pobídky, kterými vábí nové zaměstnance a snaží se jimi udržet i ty stávající. Čínské firmy volají po větší míře automatizace a alternativních výrobních lokalitách v Číně.

Nicméně pro větší automatizaci jsou zde limity a Čína je stále konkurenční výrobní destinací z mnoha důvodu, včetně výborné infrastruktury, přístupu k dodavatelským řetězcům, rozsahem výroby a rychlým přístupem na trh. Tyto benefity hrají pro firmy velkou roli i přesto, že mzdové náklady v Číně jsou vyšší než v alternativních lokalitách a i přesto, že růst mzdových nákladů je vyšší než produktivita práce.

Kvůli těmto benefitům, které Čína nabízí ve výrobě, firmy přesouvají své výrobní podniky do čínských měst nižší kategorie, kde je stále dostatek levné pracovní síly a nehrozí tam vyšší fluktuace dělníků. Spousta společností nyní vyrábí v Číně pro Čínu, takže přesun do menších měst je pro ně více atraktivní než přesun výrobních závodů do jiné země.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína.
Zdroj: Dezan Shira & Associates
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Služby | Vzdělávání, lidské zdroje
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí