Čína žádá o přistoupení k DEPA

Asijský gigant se v rámci otevírání ekonomiky chce stát signatářem dohody DEPA, zaměřené na spolupráci v oblasti digitální ekonomiky.

Čína podala formální žádost o připojení k DEPA (Digital Economy Partnership Agreement, dohodě o partnerství v digitální ekonomice), uvedlo v pondělí ve svém prohlášení čínské ministerstvo obchodu (MOFCOM).

Čínský ministr obchodu Wang Wentao podal žádost prostřednictvím dopisu Damienu O’Connorovi, ministrovi obchodu a růstu exportu Nového Zélandu, který má na starosti záležitosti rozšíření DEPA.

Čínské ministerstvo uvedlo, že žádost je v souladu se snahou země dále prohloubit reformy a rozšířit otevírání na multilaterální úrovni. Pomůže rovněž Číně posílit spolupráci s ostatními členy DEPA v sektoru digitální ekonomiky v rámci nového modelu rozvoje, a také tímto způsobem podpořit inovace a udržitelný rozvoj.

Dohoda DEPA, podepsaná Chile, Novým Zélandem a Singapurem v červnu 2020, je novou dohodou o mezinárodním obchodním partnerství, jejímž cílem je podpořit digitální obchod transparentní regulací otázek souvisejících s digitální ekonomikou, včetně digitální spolupráce, datových toků a jejich ochrany či umělé inteligence.

Tato iniciativa je v souladu s plány čínské vlády na další otevírání země, hlavně prostřednictvím e-commerce a dalších souvisejících odvětví digitální ekonomiky. Mimo Chile jsou ostatní signatáři dohody i členy RCEP, důležité regionální dohody o volném obchodu uzavřené minulý rok. Členem RCEP je i Čína.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína.
Zdroj: China Daily
• Oblasti podnikání: Obchod | Software a ICT služby
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí