Čína získává u zahraničních investorů popularitu

Příliv přímých zahraničních investic do Číny v roce 2020 rostl.

Navzdory negativním dopadům pandemie COVID-19 na globální ekonomiku v Číně dochází v roce 2020 k rychlému nárůstu zahraničních investic. Zahraniční podniky tak pravděpodobně reagují na pokračující otevírání čínské ekonomiky zahraničním subjektům, relativně stabilní makroekonomické prostředí a obrovský potenciál čínského trhu. Za období od ledna do září tohoto roku zatím došlo k meziročnímu nárůstu přílivu zahraničního kapitálu do Číny o 2,5 procenta. Celkem zahraniční subjekty v Číně uskutečnily investice za více než 103 miliard USD.

Čína láká investory z obou stran Atlantiku. Mezi velké investice roku 2020 patří jak investice amerického maloobchodního giganta Costco do skladových a logistických prostor o velikosti 50 tisíc čtverečních metrů, tak i investice německých firem. Namátkou jde například o chemického obra BASF či farmaceutickou korporaci Boehringer Ingelheim, které obě zahájily v tomto roce provoz svých investičních projektů v Číně.

Pokračující otevíraní čínského trhu je dobrou zprávou i pro české podniky uvažující o investování v této zemi. Čínské podnikatelské prostředí se v mezinárodním srovnání i nadále otevírá a dochází k odbourávání bariér fungování zahraničních subjektů. Čína se ve světovém žebříčku nachází na 28. místě, je o čtyři příčky výše než Česká republika.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Severní Čína – Peking.
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Investice | Ostatní
• Teritorium: Čína