Čína zvyšuje dovoz uhlí kvůli nedostatku elektřiny

Čína pravděpodobně zvýší dovoz uhlí, aby zajistila dostatečné dodávky elektřiny v zemi. Nedávná nestabilita v dodávkách energie vyvolaná nedostatkem uhlí vedla k obavám o dodávky energie pro nadcházející topnou sezónu, uvedli analytici.


„Čína bude pravděpodobně dovážet více uhlí ze sousedních zemí, včetně Ruska a Mongolska, protože se snaží zajistit dodávky, aby zůstala doma rozsvícená světla,“ řekl Wei Hanyang, analytik trhu s elektřinou z BloombergNEF. Podle něj se Čína obvykle spoléhá na dovoz asi 10 procent své spotřeby uhlí, závislost země na dovozu z Indonésie se však již zvýšila, protože Peking zavedl omezení na dovoz uhlí z Austrálie od druhé poloviny roku 2020. Čínská vláda tímto krokem reagovala na zhoršení politických vztahů obou zemí, avšak tento krok má pro energetickou situaci v zemi negativní dopady. 

Ilustrační fotografie

„Indonésie totiž v posledních měsících omezila export energetického uhlí, protože její domácí produkce energetického uhlí utrpěla kvůli pandemii i povětrnostním jevům, což postavilo Čínu před další dilema a zvýšilo nutnost hledat jiné zdroje, zejména vzhledem k zimním požadavkům na vytápění“, dodává Wei. Vláda plánuje mírně zvýšit dovoz uhlí a zároveň přijmout opatření k zajištění dostatečných dodávek energie během nadcházející topné sezóny, kdy se očekává prudký nárůst poptávky, uvedla Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC). 

Komise NDRC učinila prohlášení v tom smyslu, že zvýší dovoz uhlí dostatečným způsobem jako doplňkové opatření kromě navýšení domácí produkce.


Provincie Jilin na severovýchodě Číny (tj. oblasti Číny s nejchladnějším zimním podnebím) vyzvala ke zvýšení dovozu uhlí. Guvernér provincie Jilin Han Jun při inspekci uhelných a energetických společností uvedl, že je nutné, aby provincie prosazovala nákup uhlí ze zahraničí, včetně Ruska, Indonésie a Mongolska, aby byly zajištěny dostatečné dodávky uhlí a elektřiny v regionu. Energetické společnosti v celé Číně zahájily řadu opatření k zajištění elektřiny v reakci na obavy z výpadků, ke kterým došlo v severovýchodní Číně minulý měsíc. Situaci navíc komplikuje neobvykle brzký příchod mrazů již na začátku listopadu. 

Čína se během podzimu potýká s nestabilitou dodávek energie za kterou stojí několik faktorů. Omezení dovozu uhlí z Austrálie a současné omezování domácí těžby uhlí však patří ke klíčovým. Ukazuje se, že Čína není v současnosti schopna adekvátně nahradit využívání uhlí pro produkci energie, což však komplikuje plány vedení země na čistší a uhlíkově neutrální budoucnost. Čína i z těchto důvodů dlouhodobě poptává za zahraničí ekologická a energeticky efektivní řešení v mnoha oblastech, což je příležitostí i pro české exportéry.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína se sídlem v Pekingu.
Zdroj: China Daily

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí