Čínská centrální banka působí na podporu reálné ekonomiky

Čínská centrální banka snižuje míru povinných minimálních rezerv s cílem dodání likvidity do celé ekonomiky.

Čínská centrální banka (PBOC) oznámila, že množství hotovosti, kterou musí finanční instituce držet v rezervě, bude od nového roku sníženo s cílem dodání více likvidity do ekonomiky.

Ilustrační fotografie

Čínská lidová banka sníží míru povinných minimálních rezerv (PMR) finančních institucí o 50 bazických bodů. Po snížení bude průměrná vážená míra PMR podle centrální banky činit 8,4 procenta.

Tento krok má podpořit rozvoj reálné ekonomiky a snížit náklady na financování. PBOC také uvedla, že v zájmu zachování obezřetné měnové politiky nebude používat agresivní měnové uvolňování jako stimulační opatření. Místo toho zlepší křížové cyklické přizpůsobení a lépe propojí makroekonomická opatření letošního roku do příštího.

Očekává se, že snížení míry PMR uvolní asi 1,2 bilionu juanů (188,1 miliardy dolarů) a finančním institucím ušetří 15 miliard juanů ročně na nákladech na financování, uvedla centrální banka v samostatném prohlášení na svých webových stránkách v pondělí.

Toto snížení PMR následovalo po online setkání premiéra Li Keqianga a Kristaliny Georgievové, generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu. Během setkání Li řekl, že PBOC může snížit PMR finančních institucí ve vhodnou dobu.

Cílem opatření je udržet oživení hospodářského růstu, zejména na podporu menších podniků, řekl Li Georgievové podle sobotní zprávy tiskové agentury Xinhua.

Čína bude dle premiéra i nadále provádět obezřetnou měnovou politiku, formulovat politiky založené na potřebách subjektů na trhu, využívat různé měnové nástroje a zvyšovat podporu reálné ekonomiky, zejména pro malé, střední a mikropodniky.

Čínská vláda tímto způsobem podporuje další rozvoj finančního sektoru s cílem stabilizace celé ekonomiky. Jedná se rovněž o opatření s cílem uklidnění trhů, které s napětím čekají na rozuzlení krize okolo realitní společnosti Evergrande.

Čínská ekonomika i přes tuto nejistotu zůstává klíčovým světovým exportérem a významným exportním trhem pro firmy z České republiky i celé Evropské unie.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína (Peking).
Zdroj: China Daily

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí