Zdroj: CzechTrade

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 4,5 %. Oživení zrychluje

Čínská ekonomika začíná nabývat na síle. „Vidíme zrychlující se oživení ve všech sektorech se silnější dynamikou, včetně zlepšující se domácí poptávky,“ řekl Pang Ming, hlavní ekonom a ředitel výzkumu JLL Greater China.

Očekávání trhu se od začátku roku výrazně zlepšilo, řekl Fu Linghui, mluvčí Národního statistického úřadu. Dodal, že tempo růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu čtvrtletí výrazně zrychlí vzhledem k nízké srovnávací základně ve stejném období loňského roku.

Ilustrační fotografie

V prvním čtvrtletí vzrostly celkové maloobchodní tržby za spotřební zboží meziročně o 5,8 procenta. Zejména v březnu spotřebitelské výdaje meziročně vzrostly o 10,6 procenta, což je o 7,1 procentního bodu více než v prvních dvou měsících.

Investice do stálých aktiv vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 5,1 procenta, přičemž celková přidaná hodnota velkých průmyslových podniků vzrostla ve stejném období o 3,0 procenta. Čína si pro letošní rok stanovila cíl růstu HDP kolem 5 procent. Místní samosprávy po celé zemi připravují podporu ekonomiky, včetně optimalizace podnikatelského prostředí, stabilizace zaměstnanosti a podpory spotřeby.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj).
Zdroj: CGTN

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí