Čínská ekonomika ve třetím kvartále opět roste vysokým tempem

Čínská ekonomika pokračuje v ozdravení po pandemii covid-19.

Čínská ekonomika rostla ve třetím kvartále meziročně tempem 4,9 procenta v důsledku oživení průmyslové produkce a domácí spotřeby. Dle dostupných údajů tak čínská ekonomika zrychluje svůj růst po dopadu pandemie covid-19 v prvním čtvrtletí a navazuje na růst 3,2 procenta ze druhého čtvrtletí.

V Číně vzrostla v září průmyslová produkce o 6,9 procenta, což signalizuje návrat ekonomiky do stabilní růstové trajektorie. Důležitým ukazatelem je rovněž zářijový růst maloobchodních tržeb o 3,3 procenta, který je vítanou pozitivní zprávou po 8 měsících poklesu či stagnace.

Čínská ekonomika ukazuje, že se již zotavila z následků pandemie a proběhla normalizace ekonomické aktivity v zemi. Dle ekonomů bude po zbytek roku 2020 čínská ekonomika pokračovat ve stabilním růstu. Čínské výsledky jsou velmi pozitivní zejména ve srovnání se zbytkem světa, který je zatím v ekonomické recesi a potýká se s dopady pandemie covid-19. Z tohoto důvodu Mezinárodní měnový fond předpovídá v roce 2020 nejhorší celosvětový ekonomický výkon od ekonomické krize ve 30. letech.

Rostoucí čínská ekonomika v tomto kontextu představuje klíčový motor celosvětového ekonomického růstu a důležité odbytiště pro české exportéry, kteří se potýkají s poklesem poptávky v EU.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Peking.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Čína