Zdroj: CzechTrade

Čínská ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí o 3,9 procenta

Ekonomický růst mezi červencem a zářím zrychlil z 0,4 % zaznamenaného ve druhém čtvrtletí, čímž překonal prognózu z průzkumu agentury Reuters ve výši 3,4 %.

Průmyslová výroba vykazovala známky rychlejšího oživení, přičemž průmyslová produkce s přidanou hodnotou vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,8 %, což je o 4,1 % více než v předchozím čtvrtletí.

Ilustrační fotografie

Maloobchodní tržby podle čínského statistického úřadu vzrostly o 3,5 % z meziročního poklesu o 4,6 % ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Ve stejném období míra nezaměstnanosti ve městech klesla o 0,4 % na 5,4 %, ale nezaměstnanost mezi mladší generací ve věku 16 až 24 let stále zůstala na 17,9 %.

V prvních třech čtvrtletích vzrostly investice do fixních aktiv země o 5,9 % oproti předchozímu roku, včetně 8,6 % růstu investic do infrastruktury a 10,1 % růstu investic do výroby. Investice v oblasti nemovitostí však klesly o 8 %.

Opětovné obnovení růstu čínské ekonomiky je dobrou zprávou pro světovou ekonomiku. I nadále je však čínská ekonomika pod tlakem zejména kvůli problémům v sektoru nemovitostí i pomalému obnovení průmyslové produkce, která trpí trvajícími uzávěrami celých měst a oblastí. Na druhou stranu však jsou vzhledem k domácí situaci čínské podniky více ochotné ke spolupráci se zahraničními partnery, což může být dobrou zprávou i pro české firmy obchodující s Čínou či nakupující v Číně.

Zpracoval tým pracovníků zahraničních kanceláří agentury CzechTrade v Číně (Peking).
Zdroj: CGTN

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí