Čínská průmyslová produkce a spotřeba rostla i koncem roku 2020

Průmyslová produkce koncem roku 2020 meziročně vzrostla o sedm procent, což představuje podle údajů z čínského statistického úřadu osmý měsíc růstu.

Čínská průmyslová výroba a maloobchodní prodej si v listopadu 2020 udržely stabilní růst. Hospodářské oživení země bylo navíc posíleno díky silné globální poptávce. Průmyslová produkce koncem roku meziročně vzrostla o sedm procent. Zisky hlavních čínských průmyslových podniků, tj. podniků s ročním obratem nejméně 20 milionů juanů (3,05 milionu amerických dolarů), se za prvních 10 měsíců roku 2020 mírně zvýšily o 0,7 procenta. Jen v říjnu dosáhly zisky hlavních průmyslových podniků 642,91 miliardy juanů, což je o 28,2 procenta více než v předchozím roce. Díky tomuto výraznému růstu bude rok 2020 čínskými firmami pravděpodobně vnímán jako úspěšný.

Analytici se shodují, že jedním z důvodů, proč Čína vykazuje tak silnou produkci ve svých průmyslových odvětvích je fakt, že během pandemie byly některé výrobní a průmyslové řetězce přeneseny do Číny. Čína má nyní stabilní schopnost vyrábět, zatímco produkce jiných zemí stále podléhá efektu covid-19.

Růst maloobchodních tržeb v Číně se v listopadu oproti minulému roku zrychlil na pět procent a dosáhl 3,95 bilionu juanů. Statistika ukazuje, že spotřeba na venkově rostla rychleji než v městských oblastech. Růst maloobchodních tržeb u spotřebního zboží se v listopadu zvýšil na 5,8 procenta na 3,45 bilionu juanů a udržel tak již pět měsíců trvající rostoucí trend.

Čína je nyní jednou z mála ekonomik ve světě, která setrvale roste. Trvající trend růstu čínské spotřeby je vítanou zprávou pro české exportéry, kteří se potýkají s propadem odbytu na jiných trzích postižených následky pandemie covid-19.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Čína, Peking.
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí