Čínská vláda narovnává podmínky pro domácí a zahraniční podniky

Vláda asijského obra přijala nová pravidla pro větší transparenci veřejných zakázek s cílem srovnat zacházení pro domácí a zahraniční podniky.

Čínská vláda se zavázala, že bude při zadávání veřejných zakázek zacházet s domácími i zahraničními dodavateli stejně. Jejím cílem je zajistit rovné podmínky v souladu se zákonem o zahraničních investicích a chránit právní zájmy zahraničních společností, uvedlo ministerstvo financí.

Opatření pomůže vybudovat jednotný a otevřený systém veřejných zakázek, který podpoří spravedlivou hospodářskou soutěž. To je nezbytné, když se Čína připravuje na připojení ke Komplexní a progresivní dohodě o Transpacifickém partnerství.

Podle odborníků to také nadále podpoří rozvoj zahraničních investic v Číně. V prohlášení vydaném ministerstvem se uvádí, že ve vládních zakázkách bude se zbožím a službami poskytovanými domácími nebo zahraničními podniky zacházeno stejně, s výjimkou oblastí, které zahrnují národní bezpečnost a státní tajemství.

Dodavatelé nebudou vystaveni rozdílnému nebo diskriminačnímu zacházení při zveřejňování informací o státních zakázkách, certifikaci, kvalifikační zkoušce a standardech hodnocení, uvedlo ministerstvo.

Vládní resorty by podle prohlášení neměly omezovat poskytovatele zboží a služeb vlastnickou a organizační formou, vlastnickou strukturou, zemí původu, značkou nebo jinými „nepřiměřenými podmínkami“.

Zlepšení tržního systému vládních zakázek, který podporuje spravedlivou soutěž mezi domácími a zahraničními podniky, je v souladu s mezinárodně platnými ekonomickými a obchodními pravidly, uvedl Wang Zecai, výzkumník z Čínské akademie fiskálních věd ministerstva financí.

Podle ministerstva dosáhla celková suma vládních zakázek loni 3,697 bilionu jüanů (579,3 miliardy dolarů), o 11,8 procenta více než předchozí rok. Tyto zakázky celkem představují 10,2 procenta ročních fiskálních výdajů, což v roce 2020 bylo 3,6 procenta celkového HDP země.

Čína je pod dlouhodobým tlakem mezinárodního společenství, aby v na základě svých závazků ve Světové obchodní organizaci více otevřela svůj trh pro zahraniční subjekty. Větší otevřenost a transparence při veřejných nákupech je dobrou zprávou i pro české exportéry se zájmem o čínský trh.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína.
Z
droj: Chinadaily.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice | Investiční celky
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí