Čínská vláda zvýší podporu chudších regionů

Čínské vládní agentury budou pokračovat v úsporných opatřeních během 14. pětiletého plánu na roky 2021-2025, ale výdaje na rozvoj v méně rozvinutých a chudých regionech i nadále porostou.

Uvedlo to počátkem dubna čínské ministerstvo financí. Prohlášení přichází v době, kdy ústřední vláda hledá způsoby k omezení výdajů.

Vládní agentury budou i nadále utahovat opasky a přísně omezovat všeobecné výdaje, ale centrální a západní regiony země, stejně jako další chudší oblasti, obdrží vyšší objem prostředků.

Finanční zdroje budou směřovat na nejnižší správní úroveň, kde budou použity na platy, živobytí lidí a provoz samospráv. Právě nejnižší samosprávné celky v chudých oblastech se potýkají s nejvýznamnějšími rozpočtovými problémy, což přiznávají i ústřední orgány.

Avšak právě venkovské oblasti v chudších regionech jsou motorem dalšího růstu čínské ekonomiky, který by měla být podle plánů ústřední vlády čím dál více tažena domácí spotřebou. Více příslušníků čínské střední třídy znamená i více potenciálních zákazníků pro české exportéry. Právě v těchto oblastech, často vzdálených od hlavních ekonomických center se ukazuje důležitost prodeje zboží přes e-commerce kanály. I proto se CzechTrade snaží českým firmám pomáhat s otevřením tohoto prodejního kanálu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína se sídlem v Pekingu.
Zdroj: CGTN.COM
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí