Čínské investice v Evropě v roce 2021 opět rostly

Po propadu investic čínských společností v Evropě v roce 2020 souvisejícím s pandemií se počet transakcí znovu zvýšil a v roce 2021 dosáhl 155, vyplývá ze studie poradenské firmy Ernst & Young (EY) Německo.

Celkové objemy transakcí se podle studie dokonce zvýšily osminásobně na 12,4 miliardy dolarů. Největší jednotlivou investicí čínské společnosti v Evropě byla akvizice divize domácích spotřebičů Philips se sídlem v Amsterdamu, která byla prodána hongkongské investiční společnosti Hillhouse Capital za 4,4 miliardy dolarů.

Ilustrační fotografie

Druhou největší transakcí byla akvizice britského vývojáře videoher Sumo Digital společností Tencent, následovaná společností China International Marine Containers převzetím dánského výrobce mrazírenských kontejnerů Maersk Container Industry, každá za 1,1 miliardy dolarů, podle studie.

V roce 2021 Británie nahradila Německo jako nejrušnější trh pro čínské investice s 36 akvizicemi a účastí společností. Německo zaznamenalo 35 transakcí, následuje Nizozemsko se 13, uvádí studie.

Tradiční průmyslové společnosti stále tvořily většinu obchodů, protože 30 ze 155 transakcí v Evropě se podle studie uskutečnilo v průmyslovém sektoru. Počet byl však o něco nižší než v roce 2020.

„Mezi čínskými investory stále přetrvává zájem o evropské dodavatele automobilového průmyslu nebo strojírenské společnosti – ale nyní více o pododvětví elektromobility, autonomního řízení a high-tech materiálů,“ řekl Yi Sun, partner a vedoucí čínských obchodních služeb v západní Evropě. regionu ve společnosti EY.

Zejména v Německu došlo v loňském roce k několika velmi velkým investicím do startupů, ve kterých čínští investoři hráli hlavní roli. Kromě německých inženýrských dovedností je stále více požadována odbornost elektronického obchodování.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj)
Zdroj: Xingua News Agency

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice | Investiční celky
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí