Čínský zahraniční obchod v prvním čtvrtletí výrazně rostl

Objem čínského zahraničního obchodu dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2021 celkem 1,3 bilionu USD, což představuje meziroční nárůst o 38,6 procenta. Velký nárůst čínského vývozu způsobila rostoucí zahraniční poptávka.

Ukázaly to údaje zveřejněné čínskou celní správou v polovině dubna. Export v prvním čtvrtletí vzrostl o 49 procent na 709,98 miliardy dolarů a dovoz o 28 procent na 593,62 miliardy.

„Tempo růstu vývozu a dovozu v minulém desetiletí nadále překonávalo historické trendy. Země ASEAN zůstaly čínským obchodním partnerem č. 1 a překonaly EU a USA,“ řekl Wang Dan, hlavní ekonom Hang Seng Bank China.

„Naznačuje to, že byla posílena regionální integrace asijských dodavatelských řetězců soustředěných kolem Číny. Jedná se o trend, který byl posílen po pandemii, k čemuž napomohl také podpis (Regionálního ekonomického partnerství (RCEP).“

Čínský vývoz těží ze silnější zámořské poptávky po čínském zboží, protože globální ekonomika se i nadále zotavuje uprostřed probíhající pandemie. Aktivita amerických továren se v březnu zvýšila díky silnému růstu nových objednávek a růst zaznamenala i výroba v zemích eurozóny.
„V USA a EU vládní dotace spotřebitelům podpořily jejich poptávku po spotřebním zboží a velká část této poptávky se promítla do čínského vývozu. Proto čínská cross-border e-commerce zažívá velký boom,“ uvedl Wang.

Dovoz v březnu meziročně vzrostl o 38,1 procenta, což překonalo výsledek průzkumu agentury Reuters o 23,3 procenta. „Růst dovozu se zrychlil hlavně kvůli prudkým růstům cen komodit, zejména energií a krmiv. Přebytek obchodu proto poklesl, což snížilo část tlaku na posilování jüanu,“ uvedl Wang.

Setrvale rostoucí čínská ekonomika i rostoucí spotřeba dělají z čínského trhu významné odbytiště pro mnoho firem, včetně těch českých. Čína se navíc v posledním roce nadále otevírá zahraničním investicím a snižuje omezení pro fungování zahraničních firem.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Čína se sídlem v Pekingu.
Zdroj: CGTN.COM
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí