Čísla hovoří jasně, britský automobilový průmysl znovu roste

Po dlouhém období stagnace, které trvalo čtyři měsíce, vykazují červencové statistiky The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) 11,3% nárůst registrací nových osobních automobilů v porovnání s červencem loňského roku.

Tento nárůst je prvním zvýšením nových registrací od prosince minulého roku a signalizuje částečnou rekonvalescenci po uzavření autosalonů a narušení dodavatelských řetězců v souvislosti s koronavirovou pandemií minulých měsíců. Vypovídající hodnota těchto statistik však může být do jisté míry zkreslená kompletním potlačením nabídky během období nejpřísnějších vládních opatření, kdy bylo možné uskutečňovat nákupy vozidel pouze online. Nárůst tedy také částečně vypovídá o odložených nákupech a může v příštích měsících opět poklesnout.

V minulém měsíci bylo zaznamenáno 174 887 nových registrací, což je zhruba o 30 000 více, než-li tomu bylo v červnu a o 170 000 více oproti dubnu, kdy výroba a prodej vykazovaly prakticky nulovou aktivitu. Nicméně celková čísla za rok 2020 budou přibližně o 30 % nižší v porovnání s loňským rokem, což se promítne do celkové ztráty v nových prodejích dosahující přibližně 20 miliard liber. 

Nejoblíbenější kategorií jsou stále malé městské automobily v čele s Fordem Fiesta, v závěsu je Ford Focus, Vauxhall Corsa, VW Golf, Nissan Qashqai a Mercedes-Benz třídy A.

CEO SMMT Mike Hawkes vítá nárůst nových registrací, které podle něj odrážejí množství zajímavých nabídek jednotlivých prodejců, avšak zdůrazňuje, že autosalony jsou prozatím otevřeny pouze krátce a skutečné následky pandemie na automobilový trh se ukáží během následujících týdnů. Rozsah ztrát pracovních pozic, které mohou zapříčinit úpadek v poptávce a možná druhá vlna vládních restrikcí budou klíčové pro další vývoj.

Navzdory současné situaci londýnská kancelář CzechTrade monitoruje v Británii několik zajímavých automobilových projektů. Pokud má vaše firma exportní ambice v tomto regionu, prosím obraťte se na london@czechtrade.cz.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Londýn. 
Zdroj: AutoCar.co.uk
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Velká Británie