Co Jihoafričané nejčastěji hledali na Googlu za posledních 15 let?

Při příležitosti 15. výročí působení v JAR vyhledávač Google zveřejnil, co lidé nejčastěji hledají.

Služba Google Trends, která sleduje popularitu témat měřením objemu vyhledávání v konkrétních oblastech nebo v reálném čase v jednotlivých zemích, byla poprvé spuštěna v roce 2006. Při příležitosti 15. výročí tedy společnost Google uveřejnila nejvyhledávanější termíny a témata v Jihoafrické republice. Nejčastěji se jedná o sport, celebrity, aktuální dění, jídlo nebo práci.

Sean Locke Photography / Shutterstock.com

Google Trends také uživatelům umožňuje porovnávat objemy vyhledávání v různých vyhledávacích dotazech a tématech. V Jižní Africe je tato funkce omezena identifikaci denních trendů. Google zpracovává více než 40 tisíc dotazů každou sekundu, což celosvětově odpovídá více než miliardě vyhledávání každý den.

Kde zůstat, jak rychle vydělat peníze, jak se milovat, co je to láska – to jsou některé z nejvíce vyhledávaných otázek za posledních 15 let v Jihoafrické republice. Celosvětově i v JAR vede otázka „jak líbat?“.

Nejčastější vyhledávání od roku 2006 v JAR podle tematických okruhů:
Sport – Jihoafričané milují sport, nejraději vyhledávají fotbal (zejména evropské soutěže), na druhém místě figuruje rugby a paradoxně kriket v žebříčku vůbec nenalezneme. Jihoafričtí ragbisté z posledních 15 let dvakrát vyhráli Světový pohár, což z něj činí 5. nejhledanější výraz.

Slavní Jihoafričané – Mezi těmito osobnostmi nechybí politici, hvězdy reality show, hudebníci a sportovci. Nejvyhledávanějším Jihoafričanem je (pravděpodobně nejznámější) raper Cassper Nyovest. Nejvyhledávanějšími politiky jsou současný prezident Cyril Ramaphosa, bývalý prezident Jacob Zuma a vůdce strany EFF Julius Malema. Nejčastěji vyhledávané osobnosti kolem sebe ještě mají nějaký skandál nepřímo spojený s jejich prací.

Současné dění – Vyhledávání o aktuálních událostech dominují špatné zprávy. Nejčastěji výpadky elektřiny (load shedding), koronavirus a státní pokladna (National Treasury). V TOP10 se objevují i výsledky voleb nebo jméno manželky současného prezidenta.

Práce – Jihoafričané se hodně zajímají o práci ve státní sféře, nejvíce o Ministerstvo veřejné služby a správy (DPSA). Dále dominují webové stránky inzerující pracovní místa, Eskom (výrobce elektřiny) nebo Transnet (doprava).

Vládní služby – Nejčastěji lidé vyhledávají Home Affairs – tedy místo, kde se vydávají občanské průkazy, řidičské průkazy, rodné a úmrtní listy nebo oddací listy. Dále si lidé hledají Ministerstva školství a práce nebo jak online přiznat daně (SARS).

Vzdělávání
– nejvyhledávanější je online služba My Unisa (pro studenty), dále vyhledávač odborné literatury a další online služby z jiných jihoafrických univerzit.

Mezinárodní celebrity
– I v tomto seznamu dominují hudebníci a hvězdy reality show. Nejčastěji vyhledávané osobnosti jsou Kim Kardashianová, Chris Brown, Justin Bieber, Lil Wayne, Christiano Ronaldo nebo Donald Trump.

Další – Jihoafričané často vyhledávají texty oblíbených písní, a to zejména od zámořských interpretů. Dále často vyhledávají různá rychlá občerstvení nebo rady ohledně zdraví.

Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade JAR.
Zdroj: businessinsider.co.za

• Témata: Ekonomika ve světě