Co očekává Švédskou leteckou společnost SAS?

Společnost SAS se pomalu začíná vzpamatovávat z krize letecké dopravy, způsobené pandemií. K optimismu je ale zatím daleko.

Společnost stále čelí protivětru způsobenému globální pandemií. Dopravce vykázal za květen až červenec roku 2021 čistou ztrátu 1,36 miliardy švédských korun (133 milionů eur), což je pokles oproti čisté ztrátě 2,37 miliardy za stejné období o rok dříve.

Ilustrační fotografie

„V letní sezóně jsme zaznamenali povzbudivá znamení a zdá se, že se poptávka po cestování pomalu zvyšuje,“ uvedl ve prohlášení generální ředitel Anko van der Werff, který převzal otěže ve firmě v červenci. „Míra očkování také roste, ale stále jsou před námi značné výzvy, protože nové případy varianty Delta se množí,“ dodal van der Werff s tím, že uvalená cestovní omezení zůstávají v platnosti.

Tržby vzrostly na 3,98 miliardy korun. Růst byl tažen zejména zvýšenou poptávkou. Po loňském zrušení 5000 pracovních míst, což představuje 40 procent pracovní síly, SAS v květnu letošního roku oznámila další úvěrovou linku ve výši tří miliard korun od dánské a švédské vlády, jejích hlavních akcionářů, aby se dostala z krize.

Letecká společnost uvedla, že pandemie a nejistoty s ní spojené ztěžují poskytnutí jakýchkoli záruk ohledně finanční výkonnosti po zbytek fiskálního roku.

Ve snahách o získání zakázek je českým exportérům připravena pomoci na individuální bázi kancelář CzechTrade Švédsko se sídlem ve Stockholmu.

S využitím zdroje: The Local
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Švédsko.

• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí