Covid-19 poukázal na nezbytnost okamžité digitální transformace ve Vietnamu

Koronavirus zdůraznil potřebu zrychlení digitální transformace, což přináší řadu příležitostí v této oblasti.

Ministr informatiky Nguyễn Mạnh Hùng zaurgoval digitální společnosti, aby urychlily proces inovace a vývoj platforem pro online služby, neboť to aktuální pandemie vyžaduje. Hùng tvrdí, že situace přináší nesčetně mnoho překážek, ale také mnoho příležitostí. „COVID-19 nám pomáhá měnit myšlení. Je to zlom ve vývojovém procesu, dojde ke změně mnoha návyků. Přináší nám to příležitost urychlit digitální transformaci a přenést socioekonomické aktivity do online prostředí.“ pronesl.
„Svět je momentálně nepředvídatelný, výkyvy jsou naprosto běžné. Musíme nejprve této pandemii čelit, poté se můžeme naučit, jak zvýšit odolnost, neústupnost, kreativitu, přizpůsobivost a schopnost se zotavit.“ dodal. Ministr dále zdůraznil, že digitální technologie nám pomohou rychle vyřešit tento problém. Je na čase, aby vláda, firmy a i samotná společnost začaly intenzivněji investovat do digitálních technologií.
Vláda se dle všeho momentálně snaží aktivně prosadit směrnice podporující digitální transformaci, konkrétně bezhotovostní platební styk, mobilní bankovní aplikace, omezení dovozu zastaralých technologií, výrobu nízkonákladových smartphonů nebo e-Government.
Za poslední dva měsíce se například zdvojnásobil počet online veřejných žádostí, což se rovnalo celkovým číslům za posledních 20 let. Banky nedávno snížily poplatky za online transakce, čímž chtějí podpořit bezhotovostní styky.
Vzhledem k tomu, že většina obyvatel tráví většinu času doma kvůli pandemii, Hùng zaurgoval vietnamské firmy, aby se zaměřily na inovace v oblasti online vzdělávacích, zdravotních, nákupních a rekreačních platforem. Pandemie nemusí nutně způsobit pouze zdravotní krizi, ale také ekonomickou, proto je potřeba digitální transformaci urychlit. „Úspěch mnohdy vzkvétá z krize. Je to cenná příležitost pro digitální společností.“ ministr dodal.
Đậu Anh Tuấn, předseda Vietnamské obchodní komory a Právního oddělení pro průmysl, řekl, že účast firem na digitální transformaci a otevření ekonomických platformách by měla značný význam. Nicméně dle jeho slov současný právní systém potřebuje více času na účinnou novelizaci obchodních modelů, což by mělo přispět správnému vývoji digitální ekonomiky. Vhodným případem je mobilní aplikace pro přepravu Grab. Trvalo celých 6 let vypracovat nový regulační dekret, který přijde v účinnost počátkem tohoto dubna.
Ekonomický expert Võ Trí Thành tvrdí, že digitální ekonomika je nepostradatelný globálním trendem, kterému se Vietnam nesmí vyhýbat. Dle jeho výpočtů může správná digitální transformace přinést až o 30 % vyšší produktivitu práce. Nicméně dle něho tato transformace není jednoduchá, neboť průměrně v této transformaci uspěje pouze polovina firem.

Zdroj: vietnamnews.vn
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem