Covid-19 trápí i Kuvajt, Katar, Omán a Bahrajn

Koronavirus s označením covid-19 se postupně rozšiřuje i na Blízkém a Středním východě, země přijímají přísné restrikce i opatření na podporu ekonomiky.

Kuvajt – 235 nakažených, 64 uzdravených, 0 mrtvých (k 29. 3.)
Kuvajtu se zatím nepodařilo dohledat podpůrné ekonomické n ástroje. Mezinárodní letiště jsou uzavřena až do odvolání. Cizinci nesmí vstoupit do země. Lidé jsou v úplné karanténě. Fungují pouze potraviny, lékárny a optiky. Krom Itálie zavedl právě Kuvajt nejdrastičtější opatření proti šíření nákazy.

Katar – 590 nakažených, 45 uzdravených, 1 mrtvých (k 29. 3.)
Katar dnes využívá peníze z finančního balíčku na podporu ekonomiky ve výši 23 miliard dolarů. V případě povinností platit korporátní daně za rok 2019, kdy je povinnost podat daňové přiznání k ke konci dubna 2020, termín posunut na konec června 2020. Byly prominuty povinnosti platit účty za vodu a elektřinu pro malé a střední podniky, maloobchody, komerční komplexy a logistická centra.  Po dobu 6 měsíců jsou prominuty veškeré celní poplatky vztahující se na dovoz potravin a zdravotnického vybavení/zařízení, pro sektor pohostinství a hotelnictví, malé a střední podniky, maloobchod. Katarská rozvojová banka umožnila odklad splátek po dobu 6 měsíců.

V regionu je aktuálně nejvíce postiženou zemí. Vláda zakázala vstup do země všem cizincům, ale i rezidentů, a to na dobu 14 dní. Místní občané musejí po návratu z ciziny automaticky na 14 dní do karantény. Z nařízení je přerušena také veškerá vnitrostátní doprava, MHD… Transitní lety zatím nejsou přerušeny. Uzavřena jsou veškerá vzdělávací a veřejná zařízení do odvolání a zrušeny všechny sportovní akce.

Omán – 167 nakažených, 23 uzdravených, 0 mrtvých (k 29. 3.)
Omán přistupuje aktuálně k podpoře ekonomiky v sultanátu prominutím a případně  odsunutím o 6 měsíců nejrůznějších povinných poplatků. Není tak např. nutné platit za uskladnění potravin v centrálních skladech patřících státu po dobu 6. měsíců, všechny splátky půjček Ománské rozvojové bance jsou odloženy o 6. měsíců, prominutí nájmů po dobu tří měsíců pro výrobní závody nacházející se v průmyslových zónách

Od 29. března je přerušena veškerá civilní letecká doprava, turisté jsou vyzváni k opuštění Ománu, přicestovat mohou jen občané Ománu, ti ovšem mají zakázáno vycestovat. Do odvolání je také pozastavena civilní námořní doprava. Uzavřena veškerá vzdělávací a veřejná zařízení do odvolání, sportoviště, kluby, turistické atrakce, vše, kde se může scházet více lidí

Bahrajn – 476 nakažených, 265 uzdravených, 4 mrtvý (k 29. 3.)
Finanční balíček ve výši 11,5 miliard dolarů má podpořit lokální ekonomiku jako například výplaty mezd pro soukromý sektor, kde se to bude jevit jako nezbytné a účelné ze speciálního fondu (po dobu tří měsíců). Peníze by měly sloužit i na úhrady účtů za vodu a elektřinu pro fyzické a právnické osoby, kde se to bude jevit jako nutné a účelné.

„Fyzické a právnické osob jsou vyňaty z povinnosti platit veškeré municipální poplatky po dobu tří měsíců. Odkládají se splátky půjček, úvěrů, hypoték, kde se to bude jevit jako nutné,“ říká Michal Nedělka.

Hranice jsou uzavřené pro každého, kdo v posledních 14 dnech navštívil Libanon, Irák a Írán. Neplatí pro občany Bahrajnu, rezidenty, občany dalších států GCC. Tito však budou vyšetřeni a bude jim nařízena karanténa po dobu 14 dní. Další cestovatelé z jiných destinací budou vyšetřeni a bude jim nařízena dvoutýdenní karanténa. Uzavřena jsou veškerá vzdělávací a veřejná zařízení do odvolání.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Dubaj

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem