Dánský parlament odmítl směrnici EU o minimální mzdě

Dánsko, známé jako země s domimantní pozicí odborů na pracovním trhu, odmítlo zavést minimální mzdu, aby nenarušilo systém stanovení mzdy v kolektivních smlouvách. Stejný problém řeší i ve Švédsku.

Vláda v Dánsku získala koncem roku podporu parlamentu, aby odmítla směrnici EU o minimálních mzdách. Úřadující ministr zaměstnanosti Mattias Tesfaye situaci potvrdil po jednání s parlamentním výborem pro EU. „Jsem rád, že parlament souhlasí s vládou, že musíme chránit dánský model svobodného vyjednávání o mzdách na trhu práce,“ řekl Tesfaye.

Ilustrační fotografie

Zákonná minimální mzda je obecně v dánské politice nepopulárním pojmem, protože je v rozporu s tradičním modelem práce v zemi, ve kterém jsou mzdy určovány prostřednictvím kolektivních smluv mezi odbory a zastoupením zaměstnavatelů. To je usnadněno vysokou úrovní členství v odborech.

Směrnice se vztahuje pouze na země EU, které již mají zákony o minimální mzdě, což znamená, že Dánsko a sousední Švédsko jsou vyloučeny. Ale odpor Dánska vůči směrnici podle Tesfaye přesto vysílá důležitý signál. Dánsko i Švédsko se navíc obávají, že minimální mzda by mohla být nakonec vymáhána, pokud by osoba, která pracuje v kterékoli zemi, podala žádost o řešení problému u soudu EU.

Tesfaye z vládnoucí sociálně demokratické strany prohlásil, že oceňuje účel směrnice, která byla vyjednána mezi parlamentem EU, komisí EU a členskými státy. „Dokážu pochopit, že jiné země jsou znepokojeny tím, co se děje na jejich pracovních trzích s nízkými mzdami, kde lidé nemohou žít důstojný život. Ale v Dánsku jsme našli lepší model a ten stojí za to chránit a nesmí být zničen společnou evropskou směrnicí,“ řekl ministr.

Stejný model a stejný problém tedy řeší i Švédsko. Vzhledem k tomu, že na švédských a dánských stavbách působí stále více a více českých firem a pracovníků, je tato problematika důležitá a vyplatí se v ní orientovat. Českým firmám je kdykoliv připravena individuálně pomoci kancelář CzechTrade ve Stockholmu s působností pro celou Skandinávii.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade se sídlem ve Švédsku s působností pro celou Skandinávii.
S využitím zdroje: zpravodajská agentura Reuters

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Právo, právní služby
• Teritorium: Dánsko | Evropa | Zahraničí