Deficit obchodní bilance USA dosáhl rekordu, snížily se odhady růstu HDP za první čtvrtletí

Schodek obchodní bilance USA se v březnu prohloubil na rekordní úroveň. Důvodem jsou částečně i podniky, které se obávají nedostatku zboží po ruské invazi na Ukrajinu a rychle se předzásobily.

Import tak vzrostl o 11,5 %, zatímco export o 7,2 %. Data přiměla ekonomy, aby snížili své již tak nízké odhady růstu HDP pro první čtvrtletí, které ukazují, že ekonomika prakticky stagnovala až klesala.

Ilustrační fotografie

Deficit obchodu se zbožím vyskočil o 17,8 % na historické maximum 125,3 miliardy dolarů. Nárůst pravděpodobně odrážel jak vyšší objemy, tak ceny. Dovoz zboží zrychlil o 11,5 % na 294,6 miliardy dolarů. Byl silně podpořen 15% nárůstem dovozu průmyslových dodávek, které zahrnují ropné produkty.

Dovoz spotřebního zboží poskočil o 13,6 %, zatímco dovoz motorových vozidel vzrostl o 12,0 %. K poměrně silnému růstu došlo také v dovozu potravin.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Nárůst dovozu je tažen podniky doplňujícími zásoby kvůli silné domácí poptávce. Velkoobchodní zásoby se v březnu zvýšily o 2,3 % po předchozím růstu o 2,6 % již v únoru. Maloobchodní zásoby vzrostly o 2,0 % po nárůstu o 1,5 % v únoru. Zásoby motorových vozidel vzrostly o 1,2 %.

Zdroj: Reuters
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest USA (New York).

• Oblasti podnikání: Obchod